zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliarda pro ekologické zemědělství

16.03.2004
Zemědělství
Miliarda pro ekologické zemědělství
Praha - České ekologické zemědělství by mělo v následujících třech letech získat na dotacích téměř miliardu korun. Na podstatně velkorysejší podpoře než dosud se totiž vedle našeho státu bude podílet také Evropská unie.
Zatímco v roce 1998 získali ekologicky hospodařící rolníci 48,9 milionu korun, loni to již bylo 231 milionů korun. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství.
Za šest let dosáhly dotace pro ekologické zemědělství celkem 800 milionů korun. Česká republika má podle údajů ministerstva bezmála šest procent půdy, která se využívá bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů. V zemích Evropské unie dosahuje průměr asi čtyř procent. To je pro české zemědělce výhodou. Ministerstvo to považuje za velmi dobrou startovací čáru pro zajímavou produkci budoucího exportu.
Tuzemské předpisy na výrobu biopotravin jsou v porovnání s některými státy Evropské unie dokonce ještě přísnější. Platí to zejména o požadavku naprosté absence chemických prostředků, jež některé státy Evropské unie při ekologickém zemědělství v určitých malých množstvích povolují. Kontrolu biopotravin ve smyslu příslušného zákona provádí v České republice nezisková nevládní organizace KEZ.
Zdravotní nezávadnost našich biopotravin, smyslové, fyzikální a chemické požadavky na jakost, ale i úplnost a správnost označení s datem použitelnosti kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nemá však v kompetenci posuzovat, zda jsou poživatiny oprávněně označeny \"bio\" či \"eko\". Příslušné parametry pro vydání osvědčení o biopotravinách stanovuje zákon o ekologickém zemědělství, který platí od 1. ledna roku 2001.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí