zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kandidáty do ankety Ropák lze posílat do pondělí

20.03.2004
Obecné
Kandidáty do ankety Ropák lze posílat do pondělí

Za Liberecký kraj má velkou šanci hejtman Pavel Pavlík za silnici R35

Děti Země vyzývají občany, aby jim do pondělí 22. března posílali kandidáty do ankety o antiekologický čin Ropák roku a také do ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Formuláře pro vyplnění jsou na stránce www.detizeme.cz Mezi zaslanými jmény je už také za Liberecký kraj hejtman Pavel Pavlík. Je nominován za podporu výstavby čtyřpruhové rychlostní silnice R35 v těsné blízkosti obou částí CHKO Český ráj, i když existuje jižní varianta, která se této oblasti vyhne a která je k přírodě šetrnější. Navíc území skalních měst usiluje o zapsání do seznamu památek světového dědictví UNESCO. Výsledky anket budou vyhlášeny 30. dubna v brněnském HaDivadle.

„Vyhlášení území Českého ráje jako významné světové památky může velmi pomoci místním obcím a občanským sdružením v jejich argumentaci proti výstavbě této čtyřpruhové velkokapacitní komunikace podél chráněné krajinné oblasti,“ domnívá se koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země.

Dalšími kauzami, které v anketě o ropáka mohou bodovat jsou na Pardubicku opět rychlostní silnice R35, v jižních Čechách mamutí lyžařský areál Chlum u Boletic, na Opavsku výstavba přehrady Nové Heřminoviny, na Ústecku jezy na Labi, snaha některých poslanců oslabit zákon o ochraně přírody a krajiny či ne příliš ekologická energetická koncepce.

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2003. Důležité je samozřejmě uvést jméno a adresu navrhovatele, který by měl rovněž zaslat i písemné podklady, proč svého kandidáta navrhuje.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, zaměstnání, přesnou citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody.

Titul Ropák roku 2002 získal generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s. Pavel Švarc mj. například za hlavní zodpovědnost při únicích toxických látek ze Spolany při srpnových povodní, za nedostatečné protipovodňové zabezpečení budov a pozemků zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně, za neochotu odškodnit občany postižené úniky chlóru, dioxiny a dalších toxických látek ze Spolany během povodní a za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Zelenou perlu roku 2002 dostal zemědělský podnikatel a nájemce pozemků u Rajchéřova Miroslav Bindr, který pro Respekt v článku Hranice mezi ptákem a člověkem (z 2. 12. 2002) řekl: „Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk.“

Galerie 11 Ropáků za jedenáct ročníků

1992 =  Július Binder  (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 =  Václav Klaus  (předseda české vlády)  a Vladimír Dlouhý  (ministr průmyslu a obchodu)

1994 =  František Benda  (ministr životního prostředí)

1995 =  František Malý  (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 =  Josef Kupec  (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 =  Stanislav Novotný  (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 =  Miroslav Grégr  (ministr průmyslu a obchodu)

1999 =  Jiří Drda  (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 =  Josef Běle  (náměstek ministra životního prostředí)

2001 =  Miroslav Beneš   (poslanec a místopředseda ODS)

2002 =  Pavel Švarc  (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí