zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Každý desátý hektar má být obhospodařován ekologicky

19.03.2004
Zemědělství
Každý desátý hektar má být obhospodařován ekologicky

Ekologické zemědělství by mělo Česku získat silnější postavení. Do roku 2010 by se mělo rozšířit na desetinu zemědělské půdy. Akční plán pro rozvoj tohoto způsobu hospodaření včera schválila vláda.
V současnosti je v Česku ekologickým způsobem obhospodařováno asi šest procent zemědělské půdy, což mírně přesahuje průměr v EU.
Rámec podpory ekologického zemědělství pro roky 2004 až 2006 se podle údajů ministerstva zemědělství se pohybuje do jedné miliardy korun, takže potenciálně mohou ekologičtí zemědělci získat na podporách okolo 300 miliónů korun ročně. Loni šlo na podporu tohoto způsobu hospodaření asi 231 miliónů korun, což je téměř pětinásobek proti roku 1998.
Mezi cíle akčního plánu patří vedle rozšíření ekologicky obhospodařovaných ploch i ochrana ekoproduktů před kontaminací geneticky upravenými organismy (GMO), či podporu prodeje biopotravin v tuzemsku i na evropském trhu.
Do budoucna se má většina dotací vyplácet nezávisle na objemu výroby, kvalita produkce dostane přednost před kvantitou. Poskytování podpor bude vázáno na plnění ekologiských standardů, bezpečnosti potravin a pohody zvířat (welfare).

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí