zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seminář o řešení ekologických sporů

23.03.2004
Obecné
Seminář o řešení ekologických sporů

Pracovníci Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy představí na semináři „Spory o životní prostředí v technické demokracii“ ve středu 24. března 2004 výsledky české části tříletého mezinárodního výzkumného projektu, který finančně podpořila Evropská komise. Projekt obsahuje tři případové studie - malešickou spalovnu odpadů, dálniční obchvat Plzně a geneticky modifikované organismy. Prvními dvěma tématy se zabývalo ekologické sdružení Děti Země, třetímu se věnuje Greenpeace. Seminář se koná na Fakultě sociálních věd v Praze na Smetanově nábřeží 6 od 9 do 14 hodin. Zájemci se mohou hlásit na adrese pa@cts.cuni.cz, informace jsou také na www.cts.cuni.cz/pa.

„Akce se samozřejmě zúčastníme, neboť se hodnotily dvě naše starší kauzy, takže nás zajímá, k jakým závěrům výzkum dospěl a zda lze třeba najít nějaké obecné souvislosti při řešení ekologických sporů,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země, který autorům projektu poskytnul svůj náhled na kauzu obchvatu.

„Na studovaných případech nás hlavně zajímalo, v čem a jak jsou složité a nejednoznačné. Mají-li mít dnes úvahy o politické odpovědnosti, o úloze expertů v politice nebo o účasti veřejnosti na rozhodování vůbec nějaký smysl, je třeba vzít tyto složitosti vážně,“ vysvětlil hlavní podstatu projektu Zdeněk Konopásek z Centra pro teoretická studia UK, který je jedním z autorů projektu.

Výzkumný projekt na konkrétních případech v Portugalsku, Francii, Německu, Dánsku, ve Velké Británii, v Lotyšska a v České republice hodnotil význam veřejnosti při řešení složitých společensko-technických problémů, resp. řešil, jak se občané vyrovnávají často i s protichůdnými názory a situacemi.

Autory české části projektu jsou dále Lenka Zamykalová, Tereza Stöckelová a Tereza Vajdová. Bližší informace o něm a o semináři lze získat na adrese Centrum pro teoretická studia UK, Jilská 1, 110 00 Praha 1, telefon: 221 416 933, e-mail: pa@cts.cuni.cz, www.cts.cuni.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí