zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela zákona o ochraně přírody posílí práva vlastníků pozemků

29.03.2004
Příroda
Novela zákona o ochraně přírody posílí práva vlastníků pozemků

Majitel pozemků, které se mají stát významnými krajinnými prvky, bude moci účinněji hájit svá vlastnická práva. Umožní mu to novela zákona o ochraně přírody, kterou minuly tyden schválil Senát. Proces rozhodování o registraci významných krajinných prvků bude nově podřízen obecným předpisům o správním řízení. Účastníkem řízení bude i vlastník pozemku. Vlastník dosud neměl možnost do procesu registrace jakkoli zasáhnout.

Orgánem ochrany přírody, který významné krajinné prvky registruje, jsou pověřené obecní úřady. Podle dosavadní právní úpravy rozhodnutí o registraci významného krajinného prvku majiteli či nájemci pozemku pouze oznamovaly. Vlastník mohl pouze následně podat písemně výhrady. Orgán ochrany přírody byl povinen je s ním jen projednat a rozhodnout, zda registraci potvrdí, či zruší.

\"Postavení vlastníků je registrací závažným způsobem dotčeno, neboť významné krajinné prvky požívají ochrany podle zákona a vlastníci musí stanovená omezení dodržovat, aniž mohou svá vlastnická práva hájit,\" řekl dnes za předkladatele novely náměstek moravskoslezského hejtmana Zdislav Wantula.

Podle přijaté novely budou vlastníci pozemků jako účastníci správního řízení oprávněni navrhovat důkazy a vyjadřovat se k podkladům pro rozhodnutí. Proti správnímu rozhodnutí budou moci podávat opravné prostředky. Účinněji tak budou moci hájit svá práva.

K drobné novele, kterou vytvořil Moravskoslezský kraj, neměli senátoři věcné výhrady. Přesto byla předmětem vzrušené diskuse. Mnohé zákonodárce pobouřilo, že se náměstek Wantula bez omluvy nedostavil na jednání žádného ze senátních výborů. Podle jednacího řádu má předkladatel navrhovanou normu obhajovat a vysvětlovat na zasedání garančního a další pověřených výborů před plenárním jednáním Senátu.

ePRAVO.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí