zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie prověřuje tři trestné činy v kauze Lesů ČR

29.03.2004
Les
Policie prověřuje tři trestné činy v kauze Lesů ČR
Policie prošetřuje tři údajné trestné činy, že kterých podezírá bývalé vedení státního podniku Lesy ČR. Podle žalobce jsou podezřelými bývalý generální ředitel Jiří Oliva a jeho nejbližší spolupracovník bývalý ekonomický ředitel Vladimír Veselý. \"Zahájili jsme úkony v trestním řízení,\" citují dnešní Lidové noviny žalobce, který má případ na starosti.

   Policie se zaměřila na tři problematické záležitosti týkající se hospodaření firmy. Jde o údajně nevýhodné investice do cenných papírů. \"Šlo o půlmiliardovou investici. Škodu nemáme zatím přesně stanovenu, ale rozhodně je nad 100 milionů korun,\" uvedl nejmenovaný státní zástupce.

    Policie se zabývá také vývozem dřeva prostřednictvím soukromé firmy Less. V tomto případě se podle žalobce ještě nepodařilo škod vyčíslit. Třetí záležitostí je údajně špatné vedení účetnictví za roky 1998 až 2002. \"Zde je škoda rozhodně nad pět milionů,\" tvrdí státní zástupce.

    Žalobce zatím nechce spekulovat o termínu, kdy padne konečné rozhodnutí o obvinění obou mužů. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu nalezla podle ministra zemědělství 34 oblastí, ve kterých bývalé vedení postupovalo pro podnik nevýhodně nebo v rozporu se zákonem. V jejím průběhu odvolal ministr Olivu z funkce generálního ředitele Lesů ČR. Od té doby ministerstvo podalo řadu trestních oznámení na neznámého pachatele.

    Bývalého ředitele Lesů ČR Olivu policie ještě nekontaktovala. Ten je přesvědčen, je že se v rámci hospodaření podniku nedopustil ničeho nezákonného. \"Nic z toho nepovažuji za něco, z čeho bych měl mít obavu,\" řekl Oliva.

Zdroj: ePRAVO.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí