zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vypalováním trpí nejen sousedi

02.04.2004
Ovzduší
Vypalováním trpí nejen sousedi

Táborsko - S každým vykouknutím sluníčka sahají sadaři po nářadí a pouštějí se po zimním odpočinku do práce. Podpálením suché trávy či hromady úlomků větví by se však mohli dostat do křížku s paragrafy.
Mnohé obce a města organizují v těchto dnech svoz zelené hmoty a rozmisťují v ulicích velkoobjemové kontejnery. Celoročně jsou mnohde k dispozici zdarma nádoby v recyklačních dvorech.
Pokud vypalování nezakazuje místní vyhláška, řídí se obecně právními předpisy. Ode dneška vstupuje v platnost nové nařízení kraje, které pálení reguluje. O výjimky je možné žádat příslušný hasičský záchranný sbor (HZS).
\"K požárům suché trávy jsme letos vyjížděli už mnohokrát. Šlo o požáry podél železnice způsobené jiskrami při brždění vlaků, ale často i o vypalování. Na zahrádkách většinou viníci oheň pomocí nářadí lokalizují, k požárům na veřejném prostranství však vyjíždíme vždy, případně zasahují místní dobrovolní hasiči. Cena výjezdu je odvislá od vzdálenosti požáru od stanice a rozsahu, pohybuje se v tisících korun,\" řekl ředitel HZS v Táboře Zdeněk Dvořák.
Podle Jana Fišera z odboru životního prostředí táborské radnice by si lidé měli uvědomit, že byť jim tráva na zahradě připadá suchá a bez života, skutečnost je jiná. \"Vypalováním lidé neohrožují jen své vlastní životy a majetky, ale i živočichy, kteří se ve staré trávě a povrchových vrstvách půdy drží,\" upozorňuje Fišer.
Například obec Malšice konkrétní vyhlášku, jež by určovala režim spalování klestí, nepřijala. Starostka Miloslava Šebková včera uvedla, že schválili vyhlášku, která chrání životní prostředí a zavazuje občany k udržování pořádku. \"Přesto jsem si nevšimla, že by někdo vypaloval trávníky. Zatím si nikdo na takové počínání ani nestěžoval,\" upřesnila.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí