zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní půda se přednostně vrací do rukou farmářů

02.04.2004
Zemědělství
Státní půda se přednostně vrací do rukou farmářů
Strakonicko - Stát odprodává louky, pole, pastviny, zahrady k zemědělskému hospodaření. Zákon z roku 1999 o prodeji půdy upravuje podmínky a specifikuje okruh osob, které mohou půdu nakupovat.
Pochyby ze strany veřejnosti, které se objevily v nedávné televizní relaci ohledně prodeje nezemědělcům a cizincům jsou neoprávněné. \"Budoucí majitel musí k žádosti na odkoupení půdy dokladovat mimo jiné i potvrzení zemědělské agentury o hospodaření, prokázat svoji bezdlužnost,\" uvedla vedoucí územního pracoviště Pozemkového fondu ČR ve Strakonicích Helena Vojtová.
Mezi zájemci jsou kupříkladu oprávněné osoby uplatňující restituční nárok, zemědělci hospodařící nejméně po dobu tří let, vlastníci pozemků nad deset hektarů a členové zemědělských družstev a obchodních společností. \"Nabídku zveřejňujeme na internetu, veřejných vývěskách nebo v novinách s celostátní působností,\" dodala.
Kromě předkupního práva nabízí zemědělské veřejnosti stát třicetiletý splátkový režim, přičemž budoucí vlastník hradí deset procent ceny před podpisem smlouvy. Zájem ze strany farmářů existuje. \"Hodilo by se nám přikoupit tak padesát hektarů orné půdy i více, ale jsme \"eseročko\" a půda se nabízí jen fyzickým osobám. Nevím, jak bychom to tedy měli udělat,\" poznamenala ekonomka Agročesu s r.o. v Česticích Marie Pešková. Jiný zdroj uvedl, že půdu pro družstvo nakoupí třeba jeho agronom.
K odprodeji půdy se vyjadřuje ministerstvo financí, ministerstvo životního prostředí, chráněné krajinné oblasti, stavební úřady, obce a další subjekty.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí