zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika protestovala proti jezům na Labi

06.04.2004
Voda
Arnika protestovala proti jezům na Labi

PRAHA – Členové sdružení Arnika dnes spolu se zástupci dalších nevládních organizací protestovali před Úřadem vlády ČR proti výstavbě vodních děl na dolním Labi. Na akci se sešlo zhruba třicet demonstrantů, kteří před Strakovou akademií rozvinuli transparenty „Stop vodním dílům na Labi“ či „Jezy na Labi proti lidem i přírodě“. Ze zdi naproti budově Úřadu vlády pak svěsili velký nápis „Nechte Labe živé“. Předseda Arniky Ing. Vlastimil Karlík při akci předal Ředitelce odboru styku s veřejností Mgr. Jitce Vodrážkové dopis vysokoškolských učitelů, kteří žádají zachování a ochranu dolního Labe.

„Arnika chtěla touto akcí upozornit na to, že výstavba jezů by byla nenávratným zásahem do cenných ekosystémů chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Lokality s výskytem chráněných živočichů a rostlin by vodní díla zcela zničila. Stavba jezů by navíc každého občana stála zhruba tisíc korun – regulace Labe by znamenala zhruba desetimiliardovou investici, která by se do státního rozpočtu nikdy nevrátila,“ vysvětlil důvody protestní akce mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Nevládní organizace minulý týden předaly předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi petici proti výstavbě vodních děl, kterou již podepsalo necelých 16 tisíc občanů. Občanská sdružení také oslovila jednotlivé členy vlády dopisem, ve kterém upozorňují na neopodstatněnost jezů a na ekologické škody, které by jejich stavba způsobila. Arnika pak ještě zvlášť vyzvala ministra financí Bohuslava Sobotku, aby hlasoval ve vládě proti výstavbě jezů a aby odmítl financování těchto staveb ze státního rozpočtu.

Zatím poslední výzvou, která byla dnes předána vládě, je dopis vysokoškolských profesorů (1). Ti rovněž apelují na vládu, aby regulaci Labe odmítla. „…nedokážeme si představit, že by se Česká republika měla těsně před svým vstupem (do EU) rozhodnout vážně poškodit jedno z významných potenciálních chráněných území evropské soustavy Natura 2000,“ píše se mimo jiné v prohlášení profesorů.

Vláda bude o osudu dolního Labe jednat nejspíše dne 14.4. 2004. Dnes, 5.4.2004, se mají setkat zástupci českého ministerstva dopravy se spolkovým ministrem  dopravy Dr. Manfredem Stolpem. Předmětem jednání budou také podmínky splavnosti německého úseku Labe. Arnika spolu s německým Svazem pro ochranu přírody a Evropskou říční sítí vyzvala ministra, aby sdělil svým českým resortním kolegům přesné a pravdivé údaje. České nevládní organizace se totiž domnívají, že Německo Labe na své straně splavňovat nebude a regulace české části toku by tak byla zcela zbytečná.

Příloha:

(1) Výzvu k ochraně Labe podepsali:

Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze,

Prof. RNDr. KarelPrach, CSc., vedoucí katedry botaniky, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., vedoucí katedry ekologie a životního prostředí, Fakulta lesnická a environmentální ČZU v Praze

Prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc., zástupce vedoucího katedry ekologie a životního prostředí, Fakulta lesnická a environmentální ČZU v Praze

Doc. RNDr. Zdeněk Lipský, CSc., zástupce vedoucího katedry fyzické geografie a geologie, Přírodovědecká fakulta Karlovy univerzity v Praze,

RNDr. Pavel Štys, CSc., prof. zoologie, katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Karlovy univerzity v Praze
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí