zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dálnice D8 existuje. Ale jenom ve filmu

07.04.2004
Příroda
Dálnice D8 existuje. Ale jenom ve filmu
Dálnice D8 přes České středohoří je už dokončena, herci Jana Paulová a Jakub Prachař po ní jedou autem. Ale jenom ve filmu.
Ve skutečnosti stavbaři kvůli dlouholetým sporům s ochránci přírody nevybetonovali v chráněné krajinné oblasti ani metr země. Za stovky tisíc korun si však nechali natočit o silnici film, aby získali veřejnost na svou stranu. Autoři domalovali pomocí počítačových triků dálnici do krajiny a herci obdivují, jak je šetrná k okolní přírodě.

A co je ten tunel?
Jana Paulová hraje řidičku, Jakub Prachař stopaře, který píše o dálnici disertační práci. Ve voze uhánějícím po virtuální komunikaci, spolu o D8 rozmlouvají.
On: \"Tady vpravo jsou protihlukové a protiexhalační valy pro ochranu fauny a flóry na úpatí kopce Lovoš, který se tyčí přímo nad městem Lovosice.\"
Ona: \"A co je tenhle krátký tunel?\"
On: \"To není tunel v pravém slova smyslu, ale přechod pro divokou zvěř přes dálnici v místě jejího největšího výskytu.\"
Asi desetiminutový film se promítá v informačním středisku v Trmicích, které otevřely Ředitelství silnic a dálnic a Pragoprojekt, hlavní projektant dálničního úseku a rovněž spoluautor počítačového snímku.
\"Chtěli jsme, aby lidé měli lepší představu, jak bude dálnice vypadat,\" říká Libor Brožek z Pragoprojektu.
\"Zápisy do pamětní knihy v informačním středisku jsou zatím všechny kladné,\" dodává.
Snímek vyšel na stovky tisíc korun, jen státní Ředitelství silnic a dálnic zaplatilo kolem půl miliónu. Další peníze poskytly soukromé firmy, například Pragoprojekt.
\"Jinak bychom si film nemohli dovolit,\" říká Alois Lichnovský, ředitel Závodu Praha.

Osvěží to Ropáka
Podobných virtuálních snímků, které platily vesměs soukromé firmy, už existuje víc, třeba o dálničním okruhu kolem Prahy nebo o obchvatu Plzně. Ředitelství silnic a dálnic hodlá všechny filmy umístit na své internetové stránky.
Lidé z ekologického hnutí Děti Země, které usiluje o to, aby dálnice vedla přes České středohoří tunelem, si filmem s Janou Paulovou a Jakubem Prachařem chtějí zpestřit zábavu. Pustí si ho prý při letošním vyhlašování antiekologické ankety Ropák
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí