zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo odmítlo zvýšení dopravy na Pankráci, mrakodrapy ani obchodní centra zřejmě nevzniknou

13.04.2004
EIA
Ministerstvo odmítlo zvýšení dopravy na Pankráci, mrakodrapy ani obchodní centra zřejmě nevzniknou

PRAHA – Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo povolení pražského magistrátu ke stavbě nových silnic na Pankrácké pláni. Stalo se tak již podruhé. Současně byla zrušena povolení ke stavbě nákupního centra Arkády a úprav komunikací u prodejny Bauhaus. Změna dopravní sítě, včetně rozšíření severojižní magistrály, se měla provádět právě kvůli stavbám výškových budov a obchodních center. Projekt kritizují řadu let občanská sdružení, památkáři i místní obyvatelé. Mrakodrapy a nákupní střediska by zahltily město dalšími auty a poškodily panoráma Prahy. Pankrác by se stala největším parkovištěm v republice – s asi desítkou tisíc stání. Proti zvyšování dopravní zátěže je i ministerstvo dopravy a Útvar rozvoje hlavního města Prahy.

„Rozhodnutí ministerstva je moudré. Jsme rádi, že ministerstvo vyslyšelo připomínky občanských sdružení, která prosazují přeměnu Pankrácké pláně na nové centrum Prahy 4,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Magistrát i Úřad městské části Praha 4 zatím vždy smetly připomínky občanských sdružení ze stolu jako neopodstatněné a podporovaly komerční využití území. Ministerstvo již podruhé potvrdilo, že takto rozhodovat nelze,“ vysvětluje Skalský a doplňuje: „Tisíce dalších aut se do této části Prahy již nevejdou. Stavby výškových budov a nových nákupních center na Pankráci ohrožují životní prostředí i zdraví lidí. Rozšiřování magistrály by bylo jen prohlubováním chyb minulosti. Navíc to odporuje proklamacím rady hlavního města, že severojižní magistrálu přetvoří v městský bulvár se zklidněnou dopravou.“

Ministerstvo vytýká magistrátu, že neposoudil soulad navržených dopravních staveb a obchodního střediska se zákony, územním plánem a vyhlášce o technických podmínkách pro výstavbu. Magistrát navíc své rozhodnutí řádně nezdůvodnil, nevypořádal se s námitkami účastníků a podmínky rozhodnutí jsou zmatečné. „Magistrát učinil v řízení takové množství chyb, že způsobily nezákonnost celého rozhodnutí,“ říká právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí.

Arnika, Občanská iniciativa Pankráce, Ateliér pro životní prostředí, Klub za starou Prahu a řada dalších organizací prosazují, aby se zástavba Pankrácké pláně řešila komplexně. „Pro území by měl být zpracován regulační plán. Je nutné zvážit, jak velké zatížení území unese. Pak lze diskutovat o parametrech jednotlivých staveb a dopravní síti,“ říká předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková. „Rozvoj Pankrácké pláně musí vycházet z potřeb města a jeho obyvatel, nikoliv jen z komerčních zájmů investorských společností.“ Občanská iniciativa kritizuje stavby výškových kancelářských budov a prosazuje, aby na Pankráci vzniklo více provozoven služeb a obchodů pro obyvatele okolních sídlišť. Proti mrakodrapům na horizontu Prahy protestují také památkáři, kteří varují před nebezpečím vyřazení města ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo rozhodnutí magistrátu s tím, že magistrát v součinnosti s radnicí Prahy 4 postupoval vůči investorům „benevolentně“. „Magistrát i radnice investory na Pankráci zvýhodňovali,“ komentuje rozhodnutí Marie Janoušková. Místo plnění role nezávislého orgánu se snažili jim všemožně usnadnit stavbu budov i silnic, často v rozporu se zákony i strategickými zájmy města,“ řekla Marie Janoušková.

SPOLEčNÁ Tisková zpráva Arniky, OBČANSKÉ INICIATIVY PANKRÁCE A ATELIÉRU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí