zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kanadě začal velký lov tuleňů

14.04.2004
Příroda
V Kanadě začal velký lov tuleňů
V Kanadě včera začal největší lov tuleních mláďat za posledních pět desítek let. Ottawská vláda povolila zabít až 350 tisíc těchto zvířat pro jejich kožešinu, přičemž většina z nich přijde o život v prvních 36 hodinách. Informovala o tom britská zpravodajská stanice BBC.
Návrat komerčního lovu mláďat tuleňů grónských, který se před 20 lety podařilo ekologickým aktivistům prakticky zastavit, podnítily rostoucí ceny tuleních kůží, po nichž stoupla poptávka především v Rusku a Polsku, napsal nedávno deník The New York Times.
Kanadské úřady tvrdí, že rychle se zvyšující populace tuleňů způsobuje snižování stavu tresek. V severním Atlantiku žije podle nich 5,2 miliónu těchto živočichů. Svědomí Kanaďanů pak uklidnilo zpřísnění pravidel lovu, která mimo jiné zakazují stahování kůže z tuleňů zaživa, uvedla zahraniční média. Lovci většinu tuleňů zastřelí, už je neubíjí.
\"Kožešiny jsou opět v módě a s nimi i lov. Ten však nyní probíhá za přísných pravidel,\" konstatoval zpravodaj BBC z Vancouveru. Rovněž kanadský ministr ochrany národních zdrojů John Efford prohlásil, že lov je nyní mnohem humánnější než kdykoliv předtím, tulení populace se rychlým tempem rozrůstá a mnohá tvrzení o lovu jsou prý naprosto mylná.
Současná kampaň ochránců zvířat v britských a amerických médiích znovu vykresluje lov tuleních mláďat jako krutost.
\"Masakry, které byly považovány za věc minulosti, se vrátily,\" upozorňuje představitelka mezinárodního fondu pro ochranu zvířat Rebecca Aldworthová. Většině zabitých tuleňů přitom není ani měsíc, dodává s tím, že \"v tomto věku jsou tuleni ještě závislí na mateřském mléce a neumějí plavat, takže nemohou lovcům uniknout\". Aldworthová slíbila, že tyto masakry členové její organizace přiblíží pomocí filmů a očitých svědků světové veřejnosti.
V 70. a 80. letech šokovali ekologičtí aktivisté svět drastickými filmy ukazujícími kanadské lovce při ubíjení bělostných tuleních mláďátek holemi a při následném stahování obětí z kůže. Kampaň, která zahrnovala i fotografie herečky Brigitte Bardotové, objímající tulení mládě, nakonec dosáhla toho, že se podařilo prosadit uzavření amerických a evropských trhů a výrazného omezení lovu.
Spojené státy v roce 1972 zakázaly dovoz všech výrobků z tuleňů a západoevropské státy v roce 1983 zastavily import bílých kožešin čerstvě narozených tuleních mláďat. Od roku 1985 počet ulovených tuleňů grónských klesl na 15 tisíc ročně.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí