zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společné prohlášení k projektu spalovny (EVO)

14.04.2004
Odpady
Společné prohlášení  k projektu spalovny (EVO)

            My níže podepsaní, nesouhlasíme s projektem výstavby spalovny (mylně zvané EVO-energetické využívání odpadů) v areálu Elektrárny Opatovice a.s. Tuto plánovanou spalovnu, považujeme za drahé až megalomanské dílo, které bude absolutně nepotřebné, jestliže budou oba kraje i obce v nich, dodržovat závaznou část POH ČR a preferovat tak ekologičtější způsoby likvidace odpadů.

            Tato spalovna je i po ekonomické stránce velice rizikovým projektem, neboť má být budována z prozatím nejistých peněz EU a další stovky milionů korun by museli investovat města a obce i z našich daní. Její ekonomická rentabilita je spíše teoretická  a je podmíněna maximálním využitím plánované kapacity . Naplnění této kapacity není ověřeno spolehlivými údaji o produkci odpadů ve svozové oblasti ani zájmem obcí o tento způsob odstraňování odpadů. Dokonce  hrozí, že kvůli naplnění kapacity spalovny, budou potlačovány ekologicky šetrnější způsoby zpracování a likvidace odpadu.

            Za rovnocennou alternativu spalovně, považujeme některé ze zařízení na mechanicko- biologickou úpravu (MBÚ) odpadu. Toto zařízení je ekologičtější a jeho investiční náklady jsou výrazně nižší než u spalovny. Vytvoří i více pracovních míst a rovněž jeho výstupy jsou tržně uplatnitelné. Zařízení MBÚ jsou variabilnější a dají se stavět decentralizovaně, na rozdíl od přerostlého molochu spalovny, jenž by nenasytně hltal co nejvíce odpadu i z velkých dovozových vzdáleností.

            Žádáme proto obě městská i krajská zastupitelstva v Pardubicích a Hradci Králové, aby nevstupovaly do riskantního, společného komunálního projektu s EOP a.s., za účelem výstavby spalovny! A naopak, aby v budoucnu, krom jiného, více zaměřily svou podporu na projekty výstavby MBÚ zařízení, včetně žádosti o dotaci z fondů EU (jako nyní u spalovny).

Jsme přesvědčeni, že je povinností volených zástupců lidu, vybírat ta nejlepší řešení pro zdravý život nás i dalších generací; i když se tato řešení zdají momentálně složitější.

Ing. Ivo Kropáček, předseda odpadové sekce Strany zelených – SZ

Ing. Iva Šedivá, poslankyně PČR zvolená za Královehradecký kraj - ČSSD

Ing. Eva Tylová, odborná konzultantka a bývalá náměstkyně MŽP – SOS

Ing. Karel Barták, senátor (obvod Hradec Králové) - nezávislý

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí