zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V drtičce mizí i zbořené domy

19.04.2004
Odpady
V drtičce mizí i zbořené domy
Třeboutice - Hromady neroztříděné suti ze zdemolovaných povodňových domů zejí kromě jiných dosud na třeboutické skládce. Vedle nich však rostou další, kde je již suť ze zbořených domů zrecyklována. Podle odborníků je ideální například jako stavební zásypový materiál.
Z nedalekých Křešic prošlo nebo projde recyklací pět domů. Povodňové stavební odpady byly přivezeny i z dalších obcí z okolí. \"Hromady odpadu se musí rozhrnout a manuálně z nich odstranit například trámy, železo, papír a podobně,\" ukázal na haldy vedoucí recyklačního závodu Antonín Němec.
Po roztřídění projde suť drtičkou. Cihelného recyklátu je v současné době na skládce zhruba jeden a půl tisíce tun, dva a půl tisíce tun hlíny, tisíc tun kameniva a podobně. Recyklovaný stavební odpad se hodí podle svého charakteru buď jako podklad pod silnice nebo zásypový materiál. Přetříděnou hlínu pak odebírají například i zemědělské subjekty. Recyklovaný stavební odpad je také vhodný k rekultivacím. Řada společností ale neví, nebo nerespektuje to, že k rekultivacím musí používat zrecyklovaný odpad. \"Pokud jsou rekultivace prováděny neroztříděnou a nezpracovanou sutí, jedná se v podstatě o zřízení obyčejné skládky a ne o rekultivaci,\" uvedl Antonín Němec.
Za rok 2003 bylo do třeboutické skládky dovezeno 27 tisíc tun odpadu. Prodáno od listopadu bylo zhruba 1,5 tisíce tun recyklátů, z toho nejvíce v minulém měsíci, a to zhruba 800 tun. Recyklování odpadů podporuje i Evropská unie, neboť se tímto způsobem šetří přírodní zdroje.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí