zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nečekaný poklad objevil strážce chráněné oblasti

20.04.2004
Příroda
Nečekaný poklad objevil strážce chráněné oblasti
CHKO Blanský Les - Unikátní nález učinil tento víkend při své pravidelné obchůzce dobrovolný strážce chráněné krajinné oblasti (CHKO) Arnošt Gründl.
\"Již delší dobu pracuji v přírodním terénu, ale nic podobného jsem ještě doposud neviděl,\" uvedl. Na dohled od frekventované silnice vedoucí touto oblastí se letos objevil extrémně bohatý výskyt ohroženého druhu rostliny bledule jarní. V pásu dlouhém více než sto metrů, který se vine podél obou břehů lesního potoka, se nacházejí stovky již rozvinutých květů.
Vyrašení této rostliny v povědomí lidí každoročně symbolizuje příchod jara, ovšem často se omezí pouze na pár ojedinělých výhonků. \"Z tohoto nečekaného objevu jsem měl obrovskou radost. Podobné místo jsem viděl jen jednou nedaleko Rožmberka, ale šlo o daleko chudší výskyt. Je to rarita, protože zahrádkáři, kterým není nic svaté, si chodí bledule rýpat a berou si je domů do zahrádky. Velkou šanci na přežití ale nemají. Bledule, která je zapsána na seznam chráněných rostlin, potřebuje vlhko a stanoviště u přírodní vody,\" doplnil dobrovolný strážce.
Lidé se mohou pokochat pohledem na tyto rostliny ještě maximálně týden, ve kterém doba jejich květu trvající asi měsíc skončí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí