zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká televize bude vysílat Večer na téma „Šance pro naši přírodu“

03.05.2004
Příroda
Česká televize bude vysílat Večer na téma „Šance pro naši přírodu“

Jeden z dalších dílů pravidelného cyklu České televize „Večer na téma…“ bude věnován přírodě v ČR. Komponovaný pořad nazvaný „Šance pro naši přírodu“, který obsáhne šest filmů českých tvůrců bude ČT vysílat na programu ČT2 v neděli 23. května od 20:00.

Poprvé uvidí diváci dokument Marie Šandové Zelená šance, který je věnovaný aktuálnímu tématu tvorby soustavy evropsky významných chráněných území NATURA 2000. Film ukazuje některé z budoucích ptačích oblastí v Čechách i na Moravě. Autorka ukazuje, jak probíhalo mapování těchto oblastí týmy expertů – ornitologů především v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Na filmu se podílelo rovněž Ministerstvo životního prostředí.

Marián Polák navštíví ve svém filmu Lovci beze zbraní tři filmaře, kteří se věnují přírodopisnému filmu, a snaží se ukázat, odkud se vášeň pro „lov beze zbraní“ bere.

Potápěč a filmař Hugo Habrman propadl světu našich řek, tůní, zatopených lomů a pískoven. Diváci budou mít možnost vidět unikátní podvodní záběry pstruhů, lipanů, sivenů a drobných rybek vranek z Metuje, Úpy a Labe. Ve filmu režiséra Rudolfa Adlera Hastrman Habrman o sobě říká: \"Chci ukázat lidem to neobyčejné a krásné, co jsem mohl pod vodou zažít sám. A ryby? Nikdy jsem si nevytáhl žádnou na pekáč. Jsou to moji přátelé. Musím je chránit.\"

Lidé a hmyz žijí vedle sebe odedávna. Mění se však nejenom lidé, ale i hmyzí druhy, se kterými se v přírodě i ve městě setkáváme. Věříte, že existují pořekadla a nejrůznější lidové moudrosti týkající se tohoto odedávného soužití? Pamětníci dodnes  tajným znamením živočichů věří. Proč a jakým? O tom je film Zdeňka Pojmana Tajemství hmyzu a lidí. 

Pražské přírodě, její současnosti, ale i minulosti a budoucnosti, se věnuje dokument režiséra Jana Hoška Přírodopis jednoho města. 

Opět ptačím oblastem v rámci soustavy NATURA 2000 se věnuje další film, na němž se podílelo MŽP, a tím je půlhodinový snímek Zbyňka Menšíka Ptačí perspektivy.

Večer na téma… Šance Pro naši přírodu přírodě volně navazuje na cyklus čtyřminutových informačních spotů NATURA 2000, který Česká televize vysílá  v průběhu  měsíce dubna a seznamuje  v něm veřejnost s postupem prací na zavádění soustavy Natura 2000 v České republice. Podrobně vysvětluje zásady ochrany ptáků a přírodních stanovišť podle evropských norem a ukazuje divákům unikátní záběry české přírody. Na přípravě seriálu spolupracovala Česká televize s MŽP, Správou chráněných krajinných oblastí ČR a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí