zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zabavili půl tuny hlemýžďů

04.05.2004
Příroda
Zabavili půl tuny hlemýžďů
Most - Přes půl tuny živých hlemýžďů zabavila policie občanovi z Mostecka. Ve firemním areálu v Obrnicích nalezla hlídka 43 přepravních beden s hlemýždi zahradními. Muž s plži zřejmě výhodně obchodoval. Skončit měli asi na talířích zahraničních gurmánů.
\"Muž plže vykupoval od různých osob za účelem dalšího prodeje. Je podezřelý z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a porušení rozhodnutí správního úřadu,\"
informovala tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.
Podnikavému obchodníkovi hrozí až 50 tisíc pokuty. Na území města Mostu je sběr hlemýžďů od loňského března zakázán, protože z jižní oblasti plži už téměř vymizeli.
\"Policie si proto přizvala ke spolupráci pracovníky z odboru životního prostředí mosteckého magistrátu a vyžádá si odborný posudek, který by měl určit, v jaké míře byla nepovoleným sběrem populace plžů ohrožena,\"
dodala Světláková.
Nalezené živočichy vypustili policisté do volné přírody. Nyní prověřují i míru zavinění lidí, kteří hlemýždě sbírali a prodávali.
Na Mostecku za posledních devět let skončilo ve sběrnách přes 70 tun hlemýžďů. Zatímco v roce 1994 jich obchodníci vykoupili 960 kilogramů, v roce 2001 už to bylo téměř 11 tun. Problematiku úbytku hlemýžďů magistrát konzultoval s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která zákaz sběru doporučila.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí