zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chráněná dílna likviduje tuny nebezpečného odpadu

11.05.2004
Odpady
Chráněná dílna likviduje tuny nebezpečného odpadu
Petrovice - Už více než rok funguje pod občanským sdružením Šance pro region v Petrovicích u Karviné chráněná dílna Dakol- Eko, která má ve svém výrobním programu recyklaci starého elektroodpadu. \" Za tu dobu jsme zpracovali 350 tun starých televizorů, monitorů a dalšího nebezpečného odpadu, který by jinak skončil zasypán na skládkách,\" přibližuje manažer chráněné dílny Dakol-Eko Miroslav Kovařík. Dodává, že se tak podařilo \" vrátit do života\" 95 procent materiálu k druhotnému využití.
Kromě kovových částí se využívají i separovaný plast, sklo a další hmoty a materiály. \" Například obrazovku z televizoru či monitor z počítače dokážeme na naší lince rozřezat, vymyjeme ji louhem, zbavíme těžkých kovů a uhlíkové vrstvy. Získáme tak čisté sklo, které dodáváme do Valašského Meziříčí k výrobě nových obrazovek,\" vysvětlil fungování linky technický poradce ekodílny Jaroslav Brabec. Stroje a technologii zajistili zřizovatelé dílny z peněz projektu PHARE. V chráněné dílně v současné době pracuje 23 lidí, všichni se změněnou pracovní schopností. Zpravidla se rekrutovali z řad nezaměstnaných, kteří sháněli práci obtížně řadu měsíců.
Své o tom ví čtyřiačtyřicetiletý Jiří Pavlorek, invalidní důchodce z Karviné, který má změněnou pracovní schopnost kvůli těžkému úrazu, jejž utrpěl v předchozím zaměstnání. \" Po úraze a rehabilitaci jsem prošel několika firmami, a pak byl dlouho bez práce. Loni jsem narazil na inzerát, v němž hledali lidi do této dílny. No a už to bylo. Absolvoval jsem tříměsíční kurz ve firmě Dakol a nyní v dílně pracuji už víc než půl roku. Práce je tady velice pestrá a zajímavá, kolektiv družný. Ale hlavně skvělý pocit z toho, že máte práci,\" říká Pavlorek. Manažer dílny Miroslav Kovařík dodává, že při zajišťování pracovních sil firma velmi dobře spolupracuje s karvinským úřadem práce.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí