zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Genově mutovaná pšenice z Monsanto nepůjde na trh

13.05.2004
Zemědělství
Genově mutovaná pšenice z Monsanto nepůjde na trh
Zastavit úsilí o prodej nového typu pšenice, geneticky modifikované (GM) proti plevelům, se v pondělí rozhodla obří biotechnologická společnost Monsanto se sídlem v americkém St. Louis. Vývoj GM obilniny přitom firmu stál milióny dolarů. \"Sešlo se najednou mnoho vlivů,\" uvedl mluvčí Monsanta Chris Horner. \"Situace není vhodná, abychom pokračovali.\"
Zastánci organického zemědělství a ekologická hnutí chápou rozhodnutí firmy jako kapitulaci před odporem spotřebitelů ke GM potravinám. Pšenice je totiž velmi úzce spjata s chlebem a pečivem vůbec, což představuje celosvětový symbol stravy. I když negativní účinky genetické modifikace na člověka nebyly prokázány, vážně poškozují životní prostředí.
\"Je to pro Monsanto těžká porážka a současně zasloužené vítězství farmářů a spotřebitelů celého světa,\" řekla Ronnie Cummingsová z americké Společnosti pro organickou výživu. \"Podle mne jde o začátek konce GM rostlin,\" předpověděla.
Zřejmě bezprostředním impulsem pro odklon od zavedení GM pšenice se staly varovné signály z Japonska, že tamní spotřebitelé GM pšenici nepřijmou. Tam totiž směřuje nejvýznamnější část amerického exportu pšenice. Navíc by citlivý trh mohl nejen odmítnout nový GM produkt, ale klesl by zájem i o dosavadní - sóju a kukuřici. I v Kanadě, kde na jaře aktivisté zahájili kampaň proti geneticky modifikovaným potravinám, hrozilo odmítnutí. Horner však přesto oznámil, že firma program jen pozastavuje a zváží, \"kdy a zda\" nastane vhodná chvíle se k němu vrátit.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí