zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec Vnorovy na Hodonínsku rekultivuje skládku

14.05.2004
Odpady
Obec Vnorovy na Hodonínsku rekultivuje skládku
Vnorovy Pokud někdo projížděl ještě nedávno obcí Vnorovy na Hodonínsku vlakem, naskytl se mu nevábný pohled. Při trati návštěvníky vítaly hromady odpadků. Dnes je tomu již úplně jinak. \" S rekultivací skládky domovního odpadu jsme začali v říjnu minulého roku,\" připomenul starosta obce Antonín Gazárek. V první etapě prací došlo k urovnání terénu. Poté se na téměř dva a půl hektaru rozlehlý svah navezla zemina. Ta byla překryta geotextilií, na niž byla položena fólie, která se svařovala, aby se skládka nepropustně uzavřela. Cílem bylo zabránit průniku deštové vody do spodních vod. Nyní se naváží na celou plochu zhruba jeden metr zeminy. Po dokončení bude plocha zatravněna a osázena nízkokořenícími dřevinami. Ve Vnorovech počítají, že budou zdejší obyvatelé plochu využívat k odpočinku. Vzhledem k tomu, že se jedná o severní svah, mohlo by se zde podle starosty v budoucnu třeba i sáňkovat.
Podle pamětníků se domovní odpad do prostoru bývalé cihelny navážel od nepaměti. \" Cihelna skončila někdy ve čtyřicátých letech minulého století, protože zde byly problémy s další těžbou zeminy,\" řekl starosta. V uvedené lokalitě mělo pak nějakou dobu místní zemědělské družstvo teletníky.
\" Poté se vytěžený prostor začal zavážet odpadem stejně jako úvozy v jiných obcích,\" připomněl dřívější praxi starosta. Oficiálně se sem odpad přestal vozit v devadesátých letech. Domácí ale nebyli disciplinovaní a odpad naváželi i nadále. \" Úplně se vše uťalo teprve vloni na jaře, kdy jsme uvedený prostor oplotili a daly se tam závory. Místo hlídal i obecní policajt,\" řekl starosta. Celkové náklady na rekultivaci si vyžádají 13,1 milionu korun, přičemž šedesát procent pokryje státní dotace, dvacet procent půjčka od státu a dvaceti procenty se bude podílet obec.
Lenka Fojtíková
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí