zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Emise zatím jen ve vzduchu

20.05.2004
Ovzduší
Emise zatím jen ve vzduchu
Článek pana Koteckého O ministrově věrohodnosti (HN 14. května) je poněkud matoucí. Pokud se týká jeho názorů na obchodování s emisemi - vše je ve stadiu vývoje a nejasností, takže žádný ministr vlády si nezaslouží kritiku. Kjótský protokol, jehož účelem bylo snížení globálního znečištění atmosféry, zkolaboval na neujasněné ekonomické stránce. Přesto je snahou EU jej uvést v život. Nemá však právní oporu, takže mnoho podniků z vyspělých států má výhrady nebo se snižování brání. Nepovažuji uvedený přístup za dobrý, ale je jasné, že bude třeba potřebný mezinárodní protokol zásadně předělat.
S argumenty, že měnící klima je \"nejvážnější ekologický problém\", nelze bez výhrad souhlasit. Je řada studií, která jsou pro propagátory uvedených frází tabu. Pochybuji o tom, že USA na základě vědecky zadaných studií odstoupila od ratifikace Kjóta, bez závažných důvodů.
Mohu potvrdit, že se intenzivně připravuje národní alokační plán na snížení emisí oxidu uhličitého. Má ale řadu nejasností. S určitým poklesem u průmyslových podniků kalkuluje i podle autora \"kontroverzní\" energetická politika, která má však reálný základ v udržitelném ekonomickém, ekologickém a sociálním rozvoji. Nejen v České republice, ale v celém světě je však řada jiných, mnohem rizikovějších škodlivých látek, jako jsou těžké kovy, aromatické uhlovodíky nebo oxidy dusíku, než v poslední době \"módní\" oxid uhličitý.
AUTOR: Jiří Hanzlíček, poradce Ministerstva průmyslu a obchodu
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí