zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žďárské vrchy: na dvě skály se vůbec nesmí

25.05.2004
Příroda
Žďárské vrchy: na dvě skály se vůbec nesmí
Nové podmínky pro vstup na skalní útvary v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (CHKO) vydala její správa ve Žďáru nad Sázavou. Pohyb návštěvníků je usměrněn pouze na turistické cesty a horolezci mohou jenom na vymezené terény.
Většina skalních útvarů v chráněné krajinné oblasti se nalézá v první zóně ochrany přírody a jsou vyhlášeny jako přírodní památky. Skalní útvar Čtyři palice a jeho okolí je přírodní rezervace. Pro každou přírodní památku jsou stanoveny bližší ochranné podmínky řešící mimo jiné i pohyb návštěvníků v dané lokalitě.
Právě tyto podmínky správa CHKO novou vyhláškou částečně upravila. \"V žádném případě nejde o omezování. Pouze o usměrnění pohybu turistů a horolezců,\" prohlásil mluvčí správy CHKO Jaromír Čejka.
Oproti předchozím podmínkám nedochází k podstatnému omezení lezení na skály pro horolezce. Omezení se týká skal na Štarkově, Pasecké skály a Malínské Skály. Vybrané terény na Pasecké a Malínské skále a Milovských Perničkách jsou naopak pro lezení zpřístupněny. Úplně uzavřena je pro veřejnost z důvodu ochrany dochovalých přírodních společenstev Pohledecká skála. Celoroční omezení vstupu nadále potrvá i na Černé skále. \"Na Černé skále se už delší dobu předpokládá, že by mohlo dojít k zahnízdění některých sokolovitých dravců. Ti v minulosti úspěšně hnízdili na nejbližší Bílé skále,\" vysvětlil důvod omezení Čejka.

Omezení kvůli hnízdění

Výraznější omezení zvolila správa chráněné krajinné oblasti vzhledem k hnízdění ptáků. Skalní útvary v centrální části Žďárských vrchů k hnízdění využívají dravci, sovy a krkavcovití ptáci. Proto došlo k rozšíření ochranné doby pro úspěšné vyhnízdění uvedených druhů ptáků o měsíce leden a únor.
\"Většina těch druhů jsou naši první hnízdiči a ke hnízdění dochází už během února. A protože jsou to ptáci stálí, tak se na dané lokalitě zdržují celý rok,\" doplnil Čejka. Ten v souvislosti s turistickým ruchem na skalách upozornil na probíhající úklid na deseti vybraných skalních útvarech. \"Dělá se to už delší dobu a vždy se tomu prostoru pomůže,\" dodal Čejka.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí