zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový život starých počítačů

28.05.2004
Odpady
Nový život starých počítačů
Z vyřazené elektroniky získávají Pražské služby stovky tun použitelných surovin ročně.

Středisko recyklace elektroniky Pražských služeb je v provozu přesně jeden rok a za tuto dobu zde odborně rozebrali 40 tisíc kusů vysloužilých počítačů a televizorů. Na dvou unikátních linkách, které přišly na 30 milionů korun, se přístroje ekologicky demontují a třídí až na jednotlivé součástky a druhotné suroviny. Ty pak firma prodává dalším zpracovatelům.

\"Použitelné je prakticky vše, především ale sklo, kterého jsme prodali už 440 tun domácím i německým výrobcům počítačových monitorů a televizních obrazovek. Kabelové svazky od nás berou hutě, které z nich získávají měď. Zájem je i o železo, kterého jsme vytřídili 84 tun,\" vypočítává obchodní zástupce Pražských služeb Eduard Mertl.

Plasty z počítačů a dřevo ze starších typů televizorů firma odváží do malešické spalovny, kde slouží k výrobě tepla.

Podle Mertla zpracovaly Pražské služby v loňském roce 500 tun elektroniky, letos hodlají objem zdvojnásobit. Na zařízení, které Pražským službám na míru vyrobily různé české firmy, lze odborně demontovat a vytřídit prakticky veškerý elektrošrot. V současné době tu recyklují policejní vysílačky a chystají se i na telefony. Polovina z dvaceti pracovníků recyklačního pracoviště jsou tělesně postižení, z nichž dva jsou vozíčkáři. Tržby za prodej druhotných surovin z elektrošrotu se v Pražských službách postupně vyšplhaly na 400 tisíc korun měsíčně. K soběstačnosti však potřebují, aby vzrostly na 600 tisíc korun za měsíc.

AUTOR: ALICE OLBRICHOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí