zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Problémem české \"zelené\" energetiky je biomasa

01.06.2004
Obecné
Problémem české \ zelené\  energetiky je biomasa
Do roku 2010 mají členové Evropské unie více než pětinu spotřeby elektřiny získávat prostřednictvím \"zelených\" zdrojů. Tento cíl ale zatím vypadá nereálně. Evropa se sice drží na světové špičce v budování větrných elektráren, mezery má ale v získávání energie z biomasy a ve využívání solární energie. Navíc mají všechny uváděné obnovitelné zdroje své limity využití, které zatím neumožňují, aby nahradily klasické energetické zdroje. Pokud by však Česko to tohoto data dokázalo záměr unie splnit, znamenalo by to podle propočtů až 15 tisíc nových pracovních míst.
Právě problematika biomasy je slabým místem i české \"zelené\" energetiky. Výrobci totiž dávají přednost spoluspalování uhlí a biomasy, před spalováním samotné biomasy. I to ovšem v poslední době zvýšilo cenu dřevní štěpky na trhu (odpadu ze zpracování a těžby dřeva), což má negativní dopad na jiná průmyslová odvětví. Dřevní štěpka přitom tvoří zhruba polovinu biomasy, produkce obilné slámy nebo jetelovin, které představují její druhou součást, zatím oproti zahraničí zaostává.
Budoucnost však odborníci v této oblasti spojují právě s pěstováním rychle rostoucích dřevin. \"Je potřeba ekonomicky přesvědčit zemědělce, že se jim výroba biomasy bude vyplácet. Zatím to tak není,\" upozornil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Tyto zdroje budou do dvou let o to významnější, že nová úprava počítá s vyjmutím velkých vodních energetických zdrojů ze systému zvýhodněné podpory výroby elektřiny.
Česká republika má podle Jiřího Jiránka z Ministerstva životního prostředí produkční možnost tří miliónů tun biomasy ročně. To by umožnilo zásobovat teplem a teplou vodou dva milióny obyvatel, uvedl před časem Jiránek.
Po úplném otevření trhu by byl podle návrhu energetického zákona zachován povinný výkup elektřiny za regulovanou cenu jen pro malovýrobce. Velkovýrobci by pro výrobu z obnovitelných zdrojů používali nový systém obchodovatelných \"zelených certifikátů\" s regulovanými cenami a ročními kvótami.
Novinkou pro zákazníky podporující ekologii má být povinnost obchodníků s elektřinou informovat nejméně jednou ročně své odběratele, jaký podíl jimi dodávané energie pochází z obnovitelných zdrojů. To se může podle expertů stát i součástí boje o zákazníka.
Provozovatele sítí nebo výrobce mají zase chránit dlouhodobé licence, které zaručí návratnost investic. Předpokládá se, že budou udělovány na celých 25 let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí