zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Španělsko začne čerpat ropu z vraku tankeru Prestige

02.06.2004
Havárie
Španělsko začne čerpat ropu z vraku tankeru Prestige
Španělská firma Repsol začne tento týden čerpat na 13 tisíc tun ropy z vraku tankeru Prestige, který leží asi 250 kilometrů od galicijského pobřeží na severozápadě země v hloubce téměř čtyř kilometrů. Oznámila to včera španělská vláda.
Ropu bude Repsol odčerpávat ze čtyř otvorů, které se k tomuto účelu prorážejí v plášti vraku. Odčerpávání ropy za pomoci hliníkových balónů by mělo trvat nejméně čtyři měsíce.
Z přídi potopeného tankeru má být odčerpáno na 90 procent ropy; zbytek bude zlikvidován za pomoci bakterií urychlujících rozklad ropy. Na moři již je připravena základna, loď Polar Prince, kterou doprovází plavidlo Odin, kde bude meziskladiště suroviny. K nim ještě přibudou dva remorkéry, které mají v případě úniku ropy zajistit ochranu před znečištěním moře.
Náklady na operaci španělská vláda odhaduje na 99,3 miliónu eur.
Tanker Prestige se rozlomil na dvě části a potopil 19. listopadu 2002 u galicijských břehů. Způsobil největší ekologickou katastrofu v dějinách Španělska.
Na 64 tisíc tun ropy z původního nákladu 77 tisíc tun se vylilo do moře a znečistilo 2600 kilometrů pláží především ve Španělsku, ale částečně také ve Francii a v Portugalsku.
Otvory, jimiž ropa vytékala do moře, byly utěsněny, ale ekologové soudí, že ropa uniká dále.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí