zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Halonová banka pomáhá životnímu prostředí

02.06.2004
Ovzduší
Halonová banka pomáhá životnímu prostředí
Cheb - V areálu Sokolovských strojíren v Chebu už funguje takzvaná halonová banka. Má za úkol zabránit úniku látek poškozujících ozonovou vrstvu do atmosféry a také zajistit jejich recyklaci a případnou likvidaci. Jedná se především o látky na bázi bromu, které se využívají v hasicích přístrojích. V bance se provádí také sběr, protože část látek bude České republice sloužit jako strategická zásoba určená například k hašení jaderné elektrárny nebo k řešení jiné havarijní události.
\"V letošním a příštím roce máme v ČR za úkol sebrat 15 tisíc kilogramů halonů, přibližně 10 tisíc už máme,\" sdělil Roman Hrdý, šéf společnosti, která halonovou banku provozuje.
V listopadu bude pražský hotel Hilton hostit týdenní kongres signatářů Montrealského protokolu, který jako základní dokument řeší na mezinárodní úrovni některé aspekty poškozování ozónové vrstvy Země.
\"Tam chceme náš projekt představit, hosté by se měli přijet podívat i do Chebu, jak zařízení funguje. Budeme se také snažit najít řešení, aby halonovou banku mohly využívat i státy mimo unii,\" doplnil Hrdý.
Veškerá manipulace s látkami je prováděna bez přístupu vzduchu. Proto jsou dopady na životní prostředí minimální.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí