zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát zaplatí myslivcům za zabití stovky zvířat ročně

03.06.2004
Les
Stát zaplatí myslivcům za zabití stovky zvířat ročně
Louny - Dvě mladá liščata viděl pobíhat na silnici první třídy z Mostu do Litoměřic jeden z občanů Hořence, osady pod správou OU v Libčevsi. Lišky jsou v této okrajové části okresu přemnoženy. Velmi nepříjemně se o tom přesvědčila další občanka z Hořence, které přímo z ohrady pro drůbež odnesla liška kachny a kvočny, nasezené na vejcích. Namísto očekávaných kuřat nebo káčat zůstala opuštěná hnízda se znehodnocenými násadovými vejci. Ze dvorů, sousedících s volnou přírodou, mizí i ostatní drůbež.

Chovatelé norníků téměř vymizeli
\"Lišky se úspěšně rozmnožují po vakcinaci proti vzteklině, která se provádí už několik let na podzim i na jaře. Díky systematickému ozdravování se vzteklina nevyskytla v okrese už několik let,\" předeslal Miloš Novák, předseda okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty v Lounech.
Druhou stranou téže mince je ovšem skutečnost, že stavy lišek ve volné přírodě narůstají. Dříve běžné norování speciálním druhem psů norníků, po dlouholetých sporech myslivců s ochránci přírody téměř vymizelo. Dnes je chovatel norníka vzácností. Zákon zakázal dříve velmi časté závody v umělé noře, kam myslivci vypouštěli proti psům živé lišky. Současná legislativa povoluje při soutěžích pouze tzv. bezkontaktní norování. \"Pes, který dnes nemá žádnou možnost přijít do přímého styku s liškou ve cvičné noře, pak při skutečném norování prakticky nemá šanci,\" objasnil Miloš Novák příčiny stále nižšího počtu chovatelů norníků.
Ti se pochopitelně o své psy, jež nemají možnost praktického výcviku, obávají. Liška navíc nemá v přírodě přirozeného nepřítele a po vymizení divokých králíků, kteří byli dříve jejich hlavním zdrojem obživy, ani dostatečný zdroj potravy. Podle Nováka tak lišky po narození mláďat v pudu sebezáchovy ztrácejí plachost a vypravují se do vesnic za potravou i za bílého dne. Ve snaze uživit mladé je pak i vyvádějí dříve z nory do volné přírody, aby si liščata sama hledala potravu.

Odstřel lišky vyžaduje čas a znalost honitby
Stát zrušil i někdejší odstřelné, jež motivovalo myslivce a částečně pomohlo i nahradit náklady na střelivo. \"V současné době hradí stát prostřednictvím okresních inspektorátů Státní veterinární správy odstřel stovky lišek z každého okresu,\" uvedl MVDr. Jan Novotný z inspektorátu Louny Krajské veterinární správy Ústí nad Labem. Myslivcům tak po dohodě hradí veterinární správy odstřel 50 lišek po jarní a dalších padesáti po podzimní vakcinaci. Odstřelené lišky slouží potom veterinární správě ke kontrole účinnosti vakcíny proti vzteklině. Speciální testy Státního veterinárního ústavu potvrdí, že liška vakcínu pozřela a zároveň doloží absenci vztekliny. Stovka lišek, jež tak se souhlasem státu ročně zmizí z přírody okresu, je však žalostně málo. \"Ročně odstřelíme tak kolem dvacítky lišek, která patří v naší honitbě mezi nejčastější škodnou,\" uvedl Karel Lang z Honebního společenstva Charvátce se sídlem v Jablonci na Libčevesku.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí