zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rekultivace mění ráz krajiny

15.06.2004
Příroda
Rekultivace mění ráz krajiny
BÍLINA (ob) - Naprosto jinou krajinou je po 35 letech důlní činnosti okolí Bíliny. V loňském roce bylo ukončeno sypání skrývky na největší výsypku ve střední Evropě - Radovesickou. Od r. 1969 se zde uložilo na 600 mil. kubíků zeminy. Na jejím dně leží tři vesnice, ze kterých byla největší právě Radovesice.

Nedávno proběhl další kontrolní den rekultivovaných ploch. Vysýpka má 1300 hektarů, rekultivace nyní probíhají na 30 % její plochy.

\"Letos by měla začít obnova krajiny na 250 hektarech, pracovně nazvaných Radovesice 8. a 9.,\" řekl vedoucí oddělení přípravy území a rekultivací Severočeských dolů (SD) Dolů Bílina Bohumil Janouch. Nyní se dokončuje připojení odvodňovacích příkopů v prostoru Štěpánov-Bílina v délce 6,5 km a poslední práce probíhají na usazovací jímce u štěpánovské křižovatky. Podle tiskového pracovníka SD Antonína Dohnala bude mít nádrž rozlohu dva hektary. \"Protože se dá napouštět a vypouštět, bude z ní jednou velice pěkný mokřad, kde nalezne nový domov vodní ptactvo,\" dodal. Velké plány má s výsypkou obecně prospěšná společnost Terra Natura, která mimo tradičních rekultivací chce plochy i pro sport, turistiku a bydlení. Prvním krokem je obnovení statku Hetov. Členy společnosti jsou i SD, město Bílina a např. obec Hrobčice, na jejímž katastru leží největší část výsypky. \"Obnovu komunikací v původních trasách včetně úpravy stávajících projednáváme v současné době na příslušných orgánech. Pokud všechno dobře dopadne, tak už letos začneme pracovat na obnově komunikací mezi obcemi Kostomlaty-Bílina, Kostomlaty- Hrobčice, Světec a Štěpánov,\" dodal Janouch. Např. z Bíliny do Kostomlat pod Milešovkou se zkrátí dnešní cesta na polovinu. Na zahlazení důlní činnosti vynaložili SD v minulém roce 394 mil. Kč.
Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí