zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úplný zákaz skládkování?

28.06.2004
Odpady
Úplný zákaz skládkování?
Evropská unie by měla od roku 2025 zakázat skládkování jakéhokoliv odpadu.
Tento dramatický návrh předložil na jednání environmentální komise Evropského parlamentu její člen Karl-Heinz Florenz (SRN). Poslanec tvrdí, že strategie EU by měla být více zaměřena na nakládání s odpady a předcházení jejich vzniku, zejména na zákaz jejich skládkování.

Od roku 1999 stanovila EU ve své směrnici cíle pro omezení množství biodegradabilních odpadů ukládaných na skládky. Nedávno předložený nový návrh však jde mnohem dále: požaduje co největší omezení skládkování všech typů recyklovatelných odpadů. Zákazy skládkování by měly najíždět postupně po krocích, počínaje zákazem skládkování papíru, a poté skla, textilu, dřeva, plastů, kovů, keramiky, cihel a stavebního odpadu. Začátek omezování byl navrhnut v roce 2015.

Aby mohly být těchto cílů dosaženo, požaduje návrh mnohem větší podporu využití energie z odpadů. Unie musí zafixovat definice termínů znovuvyužití a recyklace a vytvořit harmonizované minimální standardy pro recyklační zařízení. Především však je nutné se pokusit změnit rozhodnutí Evropského soudního dvora, který ve svém rozhodnutí označil spalování komunálního odpadu za odstraňování odpadů i v případě, že je přitom produkována využitelná energie.

Při obratu k prevenci vzniku odpadů by podle navrhovatele měla unie opustit donucovací styl různých strategií prevence jako \"nadbytečné zasahování do výrobních procesů\". Návrh preferuje dobrovolné programy na regionální a místní úrovni. Na úrovni unie by měla být vytvořena \"agentura pro odpady\", která by dohlížela na implementaci legislativy a kontrolovala existující právní normy a pravidla. Jejím cílem by bylo zjednodušovat legislativu a odstraňovat ty právní normy, které zapříčiňují nárůst nákladů při nakládání s odpady.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí