zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace patentovanou technologií

16.06.2004
Odpady
Recyklace patentovanou technologií
Sběr použitých baterií a akumulátorů v USA je dávno zavedenou a veřejností široce akceptovanou praxí. Centralizace zpracování baterií v USA a Kanadě dala recyklaci nový rozměr.

Statisíce prodejních míst od supermarketů přes obchody se spotřební elektronikou a informační technologií až po drugstory jsou dnes vybaveny sběrnými boxy organizace Keep America Beautiful. Systém pracuje tak, že ze sběrných míst jsou boxy sváženy do regionálních sběrných středisek a odtud hromadně do recyklačního závodu Inmetco (The International Metals Reclamation Co. koncernu Inco) v Elwood City v Pennsylvánii. Ten je jediným závodem v Severní Americe pro vysokoteplotní pyrometalurgické zpracování, zaměřeným především na získávání cenného niklu z akumulátorů vlastním patentovaným recyklačním procesem.

Po vstupu do závodu jsou baterie tříděny podle svého elektrochemického systému. Sem se dostávají i baterie vytříděné převážně ručně jako doprovodný nebezpečný odpad od zpracovatelů komunálního odpadu. Odděleně elektrometalurgicky se zpracovávají zinkové baterie a lithium-iontové baterie.

Prvním krokem při zpracování odpadů niklových baterií je separace plastových obalů na speciálním zařízení, následuje drcení odpadu, jeho peletizace a metalurgické zpracování. Z niklových baterií se společně zpracovávají alkalické články nikl-železo a nikl-metalhydridové akumulátory. Nikl-kadmiové akumulátory se nejprve podrobí separaci kadmia jiným pyrometalurgickým procesem, při němž se kadmium zachycuje ve formě oxidových úletů. Po jejich redukci se získává kadmium o čistotě 99,5 % Cd. Z uhlíkových elektrod se získává čistý uhlík prostý rtuti, opět použitelný pro výrobu baterií.

Po separaci doprovodných prvků se niklová surovina zpracovává přetavením a rafinací v obloukové peci na kovové slitky o hmotnosti 14 kg, dodávané výrobcům nerezavějících ocelí jako surovina niklu, obsahující ještě chrom a železo.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí