zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začíná obchod s oxidem uhličitým

23.06.2004
Ovzduší
Začíná obchod s oxidem uhličitým
Tři týdny poté, co Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo svou představu o tom, kolik oxidu uhličitého budou moci vybrané podniky vypustit do ovzduší, svůj plán upravilo. Celkově by zhruba 350 firem mohlo každoročně vypustit o dva milióny tun emisí více, celkem 93,5 miliónu. To však neplatí pro všechny: energetice ministerstvo naopak část emisí odebralo.
Ministerstvo zdůvodňuje tuto změnu tím, že od podniků dostalo doplňující informace o jejich plánované výrobě, anebo že některé firmy přeřadilo z jednoho sektoru do druhého. Při určování emisních limitů nejde jen o tuny skleníkových plynů, ale hlavně o stamilióny korun, které by české firmy mohly vydělat na obchodu s \"čistým vzduchem\".
Evropská unie, aby splnila závazek z japonského Kjóta a omezila emise skleníkových plynů, zahajuje od nového roku obchod s emisními povolenkami. Ty stanoví, kolik oxidu uhličitého může podnik ročně vypustit. Pokud firma své emise sníží, může povolenky prodat podniku, který vypustí více plynů, než bude mít povoleno. Časem by tento obchod měl dosáhnout miliard eur.
Zatímco staré země Evropské unie budou mít se splněním Kjóta problémy, Česko svůj závazek splní s velkou rezervou. Proto ministerstvo průmyslu či Svaz průmyslu a dopravy požadují, aby stát vydal povolenky až na 110 miliónů tun, tedy o 16,5 miliónu tun více, než teď navrhuje Ministerstvo životního prostředí. Více povolenek znamená i vyšší příjem z jejich prodeje. Ministerstvo průmyslu uvedlo, že některé země, třeba Polsko, také chtějí pro své podniky získat maximum.
Naopak méně povolenek, pouze na 85 miliónů tun, požadují pro české podniky ochránci přírody. O emisních limitech bude jednat vláda, konečné slovo však bude mít Brusel.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí