zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řeka Otava ožije, ale dopad na přehradu je nejistý

23.06.2004
Voda
Řeka Otava ožije, ale dopad na přehradu je nejistý
Písek - Již za necelý měsíc najede po současném zkušebním provozu písecká čistírna odpadních vod na provoz normální. Prakticky to znamená, že voda na výpusti do řeky Otavy je z čistírny mnohem kvalitnější než voda v řece samotné. Zvláště se to týká nebezpečných dusičnanů a fosforu, které jsou živnou půdou pro množení zelených řas a sinic v přehradní nádrži v letních měsících.
\"Nesmíme však propadat přílišnému optimismu, že řasy z přehrady po spuštění písecké čističky zmizí. I když ve vyčištěné vodě je obsah dusičnanů téměř nulový a obsah fosforu je poloviční, než povoluje norma, není odpadní voda z Písku jediná, která do přehrady proudí,\" řekl včera ředitel společnosti Vodovody a kanalizace JČ Ladislav Vondrák.
Ke zlepšení kvality vody určitě dojde na spodním toku Otavy, ale samotná přehrada má daleko větší přítok z řeky Vltavy, kde už voda často \"kvete\" v horní části přehrady u Albrechtic nad Vltavou, u Podolského mostu a dalších místech. Příliš mnoho znečišťovatelů je totiž v okolí přehrady samotné a velmi negativně ovlivňují kvalitu vody také splachy z okolních polí.
\"Pro samotný Písek a některé další obce je důležité, že čistírna odpadních vod má značnou rezervu a její účinnost zaručuje městu, že nebude s ohledem na znečišťování řeky Otavy nijak sankcionováno,\" uvedl místostarosta Písku Vojtěch Bubník.
Česká legislativa totiž přejala normy Evropské unie a pokuty by měly nepříznivý dopad na občany ve výši stočného. Navíc všichni jistě přivítají skutečnost, že budeme mít vodu v řece čistou a že se sem má šanci vrátit veškerý biotop, který v někdejší Otavě býval.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí