zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Boletická příroda si zasluhuje ochranu

24.06.2004
Příroda
Boletická příroda si zasluhuje ochranu
Na tom se shodli účastníci exkurze, kterou uspořádalo o tomto víkendu Sdružení CALLA pro zástupce nevládních ekologických organizací.

Pod odborným vedením botaničky Aleny Vydrové, z týmu biologů zpracovávajících podklady pro návrh evropské soustavy NATURA 2000, měli účastníci možnost na vlastní oči shlédnout unikátní přírodu vojenského výcvikového prostoru Boletice.

Přímo v zájmové oblasti Chlumu jsme se přesvědčili o druhové pestrosti rozsáhlých komplexů rašelinných luk, spatřili jsme unikátní nepoškozené jedlové porosty a květnaté bučiny Chlumu a Chlumku v místech navržených sjezdových drah “, uvedl Vladimír Molek ze sdružení CALLA.

Zástupci nevládních organizací , kteří mohli hodnotit dosavadní způsob specifického vojenského využívání této části vojenského prostoru na přírodní ekosystémy a představit si zde realizaci projektu obřího Střediska zimních sportů Chlum se shodli na tom, že nadále budou využívat všech možností a prostředků k zabránění projektu, který je přáním kraje a společnosti Lipno Servis. „Je smutné, že pro většinu politiků nemá význam krásná krajina a její přírodní bohatství, jež nelze zpeněžit. A jejich srdce neobměkčí ani to, že druhé takové místo v naší zemi pravděpodobně již není“, uvedl jeden z účastníků exkurze Josef Polívka.

Smyslem sobotní exkurze bylo přesvědčit ty, kteří se staví proti záměru lyžařského areálu o smysluplnosti této činnosti a nezbytnosti prosazení zájmů ochrany přírody ve vojenském prostoru Boletice a poskytnout jim informace pro jejich další šíření“, dodal Vladimír Molek. Právě dostatek informací o skutečném stavu přírody ve vojenském prostoru a jejich předávání veřejnosti, je jedním z problémů , který chtějí nevládní organizace co nejdříve napravit. Kromě propagační tiskoviny chystají putovní výstavu, populárně odborné přednášky pro veřejnost a podzimní panelovou diskuzi . K té hodlají pozvat rovněž zástupce státní správy, samosprávy i projektanty.

Všechny tyto formy popularizující a přibližující „, boletickou přírodu jistě přispějí k získání dalších podpisů pod petici,“ uvedla Jaroslava Brožová z petičního výboru. „Jednou z příležitostí seznámit se nejen s přírodou, ale i zákulisím kauzy Boletice může být pořad Nedej se, který bude vysílat ČT 2 v úterý 22.června od 18.35 hodin poté, co byl původní vysílací termín 6.června „ zrušen“, dodává Brožová.

Tento článek představuje stanovisko sdružení Calla

Za petiční výbor :Vladimír Molek, další informace o kauze na http://calla.ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí