zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výpadek elektřiny přinesl čistší vzduch

25.06.2004
Ovzduší
Výpadek elektřiny přinesl čistší vzduch
Když loni v srpnu zkolabovala v USA elektrická rozvodná síť a nechala 50 miliónů Američanů bez elektřiny, mělo to nečekaný příznivý efekt - vzduch ve městech se stal čistším.
Tým vědců z univerzity v Marylandu vyhodnotil a nyní zveřejnil výsledky rozborů vzduchu nabraného z letadla, jímž výzkumníci létali nad oblastmi bez elektřiny. \"Byla to jedinečná příležitost zjistit, co se stane, když přestanou pracovat elektrárny,\" svěřil se časopisu New Scientist meteorolog Russel Dickerson. Oproti běžné situaci za letního dne se snížila koncentrace oxidu siřičitého o 90 procent, množství přízemního ozónu (nebezpečného pro lidské plíce) pokleslo o polovinu a dokonce se zvýšila viditelnost o neuvěřitelných 40 kilometrů. Stejné rozbory ovzduší nedokázaly provést běžné měřicí stanice patřící vládní Agentuře pro ochranu životního prostředí, protože jejich přístroje přestaly bez elektřiny fungovat.
Vědci chtějí využít svého zjištění pro vylepšení modelů popisujících, jak se znečištění šíří v ovzduší. A jejich výsledky zřejmě dodají argumenty ekologickým skupinám, které připomínají, že navzdory stále přísnějším předpisům znečišťuje průmysl vzduch dost a dost.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí