zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asie znovu bojuje s ptačí chřipkou, po Číně a Vietnamu ji hlásí Thajsko

09.07.2004
Zemědělství
Asie znovu bojuje s ptačí chřipkou, po Číně a Vietnamu ji hlásí Thajsko
Propagační obrázky asijských politiků, pojídajících drůbeží maso bez obav z nakažení, byly odloženy na neurčito do archívů. Nejen Čína, ale i Thajsko a Vietnam hlásí návrat choroby, kterou na konci března politici prohlásili za poraženou - ptačí chřipky.
Optimistická prohlášení Číňanů, Thajců, Indonésanů či Vietnamců brali vědci skepticky. Nyní se jejich obavy potvrdily. Thajsko včera oznámilo, že se v zemi objevila dvě nová ohniska viru H5N1, který v této zemi letos usmrtil již osm lidí. Stejný problém mají i Čína a Vietnam.
\"Není překvapující, že se ptačí chřipka vrátila,\" řekl mluvčí Světové zdravotnické organizace v Pekingu Roy Wadia. \"V životním prostředí zůstává dlouho.\"
Kvůli této nemoci v asijských zemích zemřelo od prosince 2003 nejméně 24 lidí a bylo vybito více než sto miliónů kusů drůbeže.
Druhá vlna se objevila i navzdory tomu, že čínské úřady začaly drůbež očkovat. Není jasné, kolik kusů již v postižené provincii An-chuej zemřelo a kolik jich bylo zabito, než Peking situaci oficiálně přiznal.
Utajování skutečného stavu věcí se objevilo i při první epidemii. Ta podle expertů musela začít už v první polovině roku 2003. Indonésie ale postižení přiznala až v srpnu, Thajsko v listopadu a Čína letos v lednu. Záměrné přehlížení nemoci a pochybné praktiky zemědělců pak přispěly k tomu, že propukla epidemie.
Nyní Číňané tvrdí, že za novou vlnu nemoci mohou stěhovaví ptáci. Vědci ale již dlouho upozorňují, že největší chybou může být právě očkování drůbeže.
Vědecký časopis New Scientist varoval, že jde o špatně kontrolovaný experiment. \"Pokud se vakcína přesně neshoduje s virem, jako je tomu v případě H5N1, může se virus dále množit, aniž by zvířata jevila příznaky choroby,\" uvedl časopis.
Vakcinaci pak jako špatný způsob boje proti ptačí chřipce kritizovala i OSN. Vědci se obávají, že v souvislosti s očkováním by chřipkový virus mohl zmutovat v ještě zákeřnější formu, přenosnou z člověka na člověka.
Zatím se postižené země nemoci bojí především kvůli ekonomickým ztrátám souvisejícím s odlivem turistů. Ztráty v turistice jsou totiž pro asijské země mnohem citelnější než problémy samotného drůbežářského průmyslu, který se jen málo podílí na hrubém domácím produktu.
První vlna epidemie zasáhla na jaře kromě Číny, Vietnamu a Thajska rovněž Laos, Kambodžu, Indonésii, Japonsko a Jižní Koreu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí