zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nebe nad Čechami: 90 tisíc blesků!

12.07.2004
Ovzduší
Nebe nad Čechami: 90 tisíc blesků!

Vichr místy téměř o síle orkánu vyvracel stromy, do země bušily proudy vody i ledové kroupy, z černé oblohy šlehaly blesky.

FotoNad územím naší republiky a v jejím těsném sousedství naměřily přístroje na 90 tisíc výbojů! Jen během čtvrtka!

Na ten den mnoho lidí jen tak nezapomene. Už v noci na včerejšek se museli rvát s ničivým živlem a likvidovat jeho následky. Čím překvapí příroda o víkendu? Bude chladno, vichřice se už ale podle meteorologů obávat nemusíme.

V Krušných horách dosahoval vichr síly orkánu. Svištěl krajem rychlostí 108 kilometrů v hodině. Ničivá smršť se hnala i Tachovskem. V Kladrubech vyvrátila lípu, která se skácela na rekonstruovaný dům. Řada obcí byla bez proudu.

FotoV Postoloprtech na Lounsku vítr strhl z radniční budovy kus lešení. Na břehu Ohře na Karlovarsku blesk roztříštil kaštan, který doslova rozpáral hlavní stan v táboře vodáků. Jen náhodou nebyl nikdo zraněn.

Voda zaplavila desítky sklepů a asi i studní například ve Velkém Týnci na Olomoucku. Na Pelhřimovsku se rozvodnily některé toky. Kvůli bouři bylo zpožděno několik vlaků hlavně na Karlovarsku.

Meteorologové připouštějí: Byla to velmi silná bouře. Svědčí o tom i počet blesků. \"Detekční systém zaznamenal na našem území a v jeho okolí na 90 tisíc výbojů. To je opravdu hodně,\" potvrdil meteorolog Petr Havránek.

Neznamená to ovšem, že se všechny představily jako klikatá žhavá čára na obloze. K některým dochází uvnitř oblaků. Čtvrteční bouře vrcholila přibližně mezi 21. a 22. hodinou. V té době bylo výbojů přibližně 20 tisíc! Znalci potvrdili, že je to velmi vysoký počet. Podle místních informací se v Bezděkovci na Plzeňsku a také u Klášterce nad Ohří objevil kulový blesk, který poškodil jeden z bytů.

Větrná smršť o sobě dala vědět ještě včera dopoledne. Udeřila na Novojičínsku. Nejhorší byla ve Fulneku, kde strhávala střechy.O víkendu už orkán pode meteorologů nehrozí, vedro ale taky nebude. Teploty vystoupí sotva ke dvacítce, zítra a v pondělí ani to ne a sem tam ještě může zabouřit a občas se přežene déšť.

Zdroj: Blesk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí