zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kupující si může ověřit, zda opravdu nakupuje bioprodukt

13.07.2004
Zemědělství
Kupující si může ověřit, zda opravdu nakupuje bioprodukt
Ostrava Zákazník, který se v obchodě rozhodne koupit bioprodukt, si může ověřit, zda jde opravdu o potravinu, která byla zkontrolována a splňuje daná kritéria.
\" Může po prodejci požadovat nahlédnutí do certifikátu. Dále je tu označení na etiketě výrobku. Pokud je tam označení bio s pomlčkou a text s názvem výrobku a také zeleno- bílé, případně černo- bílé proužky, tzv. zebra, jde o výrobek certifikovaného a kontrolovaného producenta biopotravin. Na biovýrobku by neměl chybět ani kód kontrolního orgánu,\" vysvětluje Jana Linhartová z inspekčního oddělení Kontroly ekologického zemědělství o. p. s. ( KEZ). Tuto firmu pověřilo dozorem nad touto oblastí ministerstvo zemědělství. Loni podle Linhartové provedl KEZ téměř tisíc kontrol v zemědělských podnicích, které bioprodukty vyrábějí, další téměř dvě stovky kontrol byly u obchodníků. \" Pochybení byla spíše administrativního rázu. Někdo například prodával určitý produkt nad rámec povolené certifikace, nebo až po datu, dokdy mu byla certifikace přiznána. Případy klamavého označování u bioproduktů, které tato kritéria nesplňují po stránce jakosti a dalších, jsou spíše výjimečné,\" dodala.
Inspektoři KEZ kontrolují producenty i obchodníky už při samotné žádosti o registraci k zahájení ekologické výroby, dále se zaměřují na namátkové inspekce a revizní inspekce.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí