zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vandalové ničí záhony, rozhazují odpadky a lámou větve stromů

21.07.2004
Obecné
Odpady
Příroda
Vandalové ničí záhony, rozhazují odpadky a lámou větve stromů

ZLÍN - Snahu o vylepšení vzhledu krajského města stále častěji maří vandalové ničící zeleň i prvky městského mobiliáře. Odbor městské zeleně, který se připravuje na příjezd komisařů mezinárodní soutěže o nejkrásněji rozkvetlé město, nestačí napravovat škody v parcích, odpočinkových zónách a v obytných čtvrtích. \"Jenom pár dní vydržely čtyři betonové truhlíky s květinami u základních škol na Januštici. Všechny beze stopy zmizely,\" uvedl vedoucí oddělení údržby zeleně Stanislav Pospíšilík. Podle jeho zkušeností se ve Zlíně krade pořád stejně. Upozorňuje však, že přibývá vandalismu. \"Lidé spíš ničí záhony, vytrhávají květiny, lámou větve stromů a rozhazují odpadky. Po víkendu jsou vždy rozkopané koše, třeba i v celém parku najednou. Kromě sprejerských výtvorů se začaly objevovat samolepky. Nejhůř na tom bývá altán a dětské hřiště v parku Komenského. Vandalové ve velké míře řádí rovněž v Centrálním parku na Jižních Svazích, kde jsou dokonce pomalovány i kameny,\" dodal Stanislav Pospíšilík.

Se zloději se naopak utkává oddělení cestovního ruchu zlínského magistrátu, které již druhým rokem realizuje náročný projekt instalace orientačního mapového systému. \"V konečné fázi má být na území Zlína a jeho příměstských částí instalováno více než 40 orientačních map jednotlivých městských částí a map celého Zlína. V tuto chvíli je k dispozici 17 map, dalších 10 se dokončuje. Přesto jsme již o dvě mapy přišli. Poslední krádeží byla ta z minulého týdne, kdy nám zloději odnesli z relativně pevných stojanů u autobusového nádraží celou velkou mapu o rozměru 120x180 cm,\" řekla vedoucí oddělení Dana Daňová.

Přitom již na začátku letošního roku oddělení řešilo obdobnou krádež v ul. Dlouhá u frekventované zastávky MHD. Také odsud si zloději dokázali odnést celou mapu a nechat jen prázdné stojany.

www.zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí