zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvě jizerskohorské enklávy obsadí ovce

22.07.2004
Příroda
Dvě jizerskohorské enklávy obsadí ovce
Do dvou nejznámějších enkláv Jizerských hor přivedli ekologové ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerských hor ovce.
Jak Právu sdělil Jan Dolak ze CHKO Jizerské hory, budou se ovce pást na Kristiánově a Mariánských boudách. Řešit by se tím měl problém, kam s biomasou, jež vznikla při pravidelné péči o travní porosty luk. Pastva ovcí je tak podle nich vítaným příspěvkem k udržení a rozšíření druhové různorodosti lučních společenstev někdejších hospodářských luk bez změny vodního režimu a utužování ploch na lokalitě.
\"Jde o ověřovací provozní pokus, kterým chceme nabídnout řešení v problematice odstraňování biomasy na ošetřovaných travních porostech, na rozdíl od předcházející dlouholeté degradace lučních společenstev přispět k jejich vylepšení a v případě víceletého opakování ověřit přínos pastvy ke zvýšení druhové mnohotvárnosti,\" vysvětlil Dolak.
Ochránci přitom věnují enklávám v Jizerkách pozornost už delší dobu. Vloni například z Programu na stabilizaci lesa realizovali kosení luk a strání. Kristiánovské louky spravují dílem obec Bedřichov, Lesy České republiky a menší část odborné organizace státní ochrany přírody České republiky. \"Obec Bedřichov zajišťuje z prostředků Programu na stabilizaci lesa pravidelné sekání, které brání degradaci někdejších hospodářských luk a jejich pohlcení okolním lesem,\" pokračoval Dolak.
Ačkoli Kristiánov už dávno není sklářskou ani pasteveckou osadou, zůstává podle CHKO jeho současný vzhled připomínkou bývalých časů a tradičního rázu jizerskohorské enklávy.
Z těchto důvodů také CHKO vloni začala pečovat o lokalitu Mariánskohorské boudy, která je podle Dolaka dalším památníkem lidské expanze do hor. Smyslem této pravidelné péče je zachování krajinného rázu uhlířské a pastevecké osady, vzniklé na křižovatce tradičních horských cest.
\"Pokud bude vyhodnocení letošní pastvy příznivé, mohly by ovce v jizerskohorských enklávách zdomácnět a mohli bychom je u nás vídat každoročně,\" uzavřel Dolak.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí