zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda je dobrý sluha, ale zlý pán

28.07.2004
Voda
Voda je dobrý sluha, ale zlý pán
Voda - na jedné straně podmínka života, na straně druhé nespoutaný živel. Ještě před pár lety jsme žili v domnění, že se nás ten druhý případ až tak netýká. Stoletá voda byla daleko a lokální případy jsme zvládali. Pak však přišly katastrofální povodně a rázem se ze zlého snu stala realita. Bylo by naivní za dané situace slibovat, že dokážeme podobné události v budoucnosti úplně odvrátit. Je však v našich silách negativní působení vodního živlu eliminovat.
Ministerstvo zemědělství má v působnosti péči o 95 procent vodních toků v České republice. Prostřednictvím státních podniků Povodí Vltavy, Labe, Ohře, Moravy a Odry spravuje významné toky a velká vodní díla. Většinu drobných vod a malých vodních nádrží spravuje Zemědělská vodohospodářská správa. Postupem času a posunem priorit došlo k přiblížení činností obou institucí.
Logickým a navazujícím krokem pak je systémové zastřešení do jedné organizace. Integrací by se vytvořil ucelený systém správy povodí. To je také jeden z hlavních prvků Rámcové směrnice vodní politiky EU. Dále tak vylepšíme monitoring kvality vod, zkvalitníme péči o státní majetek a zajistíme lepší kontrolu mimořádných stavů na vodních tocích a nádržích s možností lepší reakce a případných varování směrem k veřejnosti. Finálním efektem pak je, vedle péče směřující ke kvalitnímu životnímu prostředí, také dokonalejší systém prevence před povodněmi a ochrana majetku i našich životů.
AUTOR: Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství MZe
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí