zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kapitáni průmyslu chtějí zvýšit rekordní znečištění

28.07.2004
Ovzduší
Kapitáni průmyslu chtějí zvýšit rekordní znečištění

Ekologické organizace dnes označily za naprosto nezodpovědný požadavek Svazu průmyslu a dopravy, který chce povolit zvýšení už tak rekordních exhalací, jež způsobují globální změny podnebí, o dalších dvacet milionů tun.

Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku varovaly, že:

·        Česká republika už teď patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropské unii. V posledním srovnání zemí EU-25 se dokonce ocitla na prvním místě v exhalacích oxidu uhličitého na obyvatele (12,45 tuny na obyvatele v roce 2001).

·        Přestože účelem obchodování s emisemi je snížení znečištění, Libor Ambrozek chce povolit, aby odvětví zahrnutá do tohoto programu exhalace ještě zvýšila (z dosavadních 89 milionů tun ročně na 94 milionů tun).

·        Ze všech dvaceti zemí EU, které už zveřejnily své návrhy plánů pro obchodování s emisemi, chce Česká republika příslušným odvětvím povolit druhé nejvyšší znečištění na obyvatele.

Svaz průmyslu a dopravy dnes požadoval, aby ministerstvo životního prostředí rozdalo povolenky na 110 milionů tun oxidu uhličitého.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Účelem obchodování s emisemi je přece snižování, nikoli zvyšování znečištění. Požadavky svazu průmyslu jsou totálně nezodpovědné. Špinavé české elektrárny, hutě, chemičky, cementárny a další továrny způsobují, že patříme mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Přesto Ambrozkův plán umožňuje exhalace namísto snížení ještě o dalších skoro pět milionů tun zvýšit. Návrh průmyslových společností, aby přidal dalších dvacet milionů tun, je už prostě skandální.“

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Svazu průmyslu a dopravy pořád poněkud uniká jeden důležitý fakt – z obchodování s emisemi má především profitovat globální podnebí. Snaha průmyslu za každou cenu na obchodování vydělat, naprosto popírá logiku tohoto nástroje. Požadovaných 110 milionů tun si nelze vysvětlit jinak, než jako žádost o tučnou státní dotaci.“

Kontakt:      

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Klára Sutlovičová, CDE, telefon 605 276 909, 274 822 150, email cde@ecn.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí