zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stop olovu

30.07.2004
Chemické látky
Stop olovu
Plzeňský výrobce využívá český patent od americké firmy Air Products.

Za dva roky začne platit v EU úplný zákaz používání olova. To dnes tvoří zhruba 40 % cínové pájky používané při osazování desek plošných spojů. Olovo nelze z vyřazených elektronických přístrojů recyklovat, takže na skládkách může těžký kov kontaminovat spodní i povrchové vody. Zákaz se dotkne i v ČR jak několika desítek velkých zahraničních investorů, tak stovek malých výrobců elektroniky.

Pokud se využívá pájení bez olova, nejenže je výroba dražší, ale navíc hrozí, že kvůli rychlé oxidaci cínu mohou mít přístroje horší kvalitu. Plzeňský výrobce televizorů Panasonic na bezolovnaté pájení přešel a s tím související problémy vyřešil. Využívá k tomu ochrannou dusíkovou atmosféru. Po roce provozu mohl konstatovat, že dusíkový systém NitroFAS přinesl na osmi pájecích linkách Panasoniku úsporu ve výši 4,3 milionu korun a množství nebezpečných látek obsažených v tavidle se snížilo z 15 na 1-3 procenta. Kompletní projekt dusíkového hospodářství včetně úpravy pájecích zařízení dodala plzeňské společnosti americká firma Air Products, která tento systém kompletně vyvinula v ČR, kde řadu let působí. Je to její první patent, který pochází ze zemí střední a východní Evropy.

Zájem o systém projevily další elektronické firmy v ČR a na Slovensku, např. německé společnosti Kostal a Eker, které vyrábějí elektroniku pro automobilový průmysl, japonská Silx a americké společnosti Power One a White Rogers ze skupiny Emerson. Další dvě instalace byly prodány do Číny.

Na vývoji se podílel Ústav mikroelektroniky Vysokého učení technického v Brně, který využil jako základní finanční zdroj evropský grant. Ústav pokračuje ve výzkumu vlivu ochranné atmosféry na kvalitu a spolehlivost pájených spojů, aby bylo maximálně využito vlastností čistého cínu.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí