zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bush povolil kácení státních lesů

10.08.2004
Les
Bush povolil kácení státních lesů
Organizace na ochranu přírody ve Spojených státech obvinily administrativu prezidenta George W. Bushe z toho, že otevřela možnosti, aby dřevařské firmy začaly kácet stromy v lesích, jež jsou v majetku státu. Asi za 18 měsíců má vstoupit v platnost nové opatření, které dává guvernérům amerických států právo povolit kácení na 24 miliónech hektarů lesních porostů. Současně přestane platit zákaz přijatý za Clintonova prezidentství, který rovněž nepovoloval v těchto oblastech stavbu cest..
Většina dotyčných lesních pozemků leží v západních státech USA, včetně Idaha, Utahu a Wyomingu. Tamější guvernéři byli už dříve proti zákazu a podporovali komerční využití lesů.
Organizace ochránců životního prostředí nové opatření odmítají a varují, že povede k poškození lesních území. Amy Mallová, expertka Rady pro obranu přírodních zdrojů, říká, že \"nastane konec jednoho z nejdůležitějších opatření na ochranu přírody\". \"Území, jež budou postižena, patřila k posledním nedotčeným oblastem v USA. Milióny Američanů odtud dostávaly čistou pitnou vodu,\" upozornila.
Zákaz přijatý v posledních dnech Clintonovy administrativy, se vztahoval na třetinu ze 77 miliónů hektarů státních lesů. Nedovoloval stavbu cest v lesních oblastech větších než dva tisíce hektarů. Od ledna roku 2001, kdy byl vydán, se stal terčem kritiky dřevařských firem. V loňském roce ho zrušil soudní dvůr ve Wyomingu. S tím ale nesouhlasili ochránci přírody, kteří se odvolali.
Lesní služba USA ve svém vlastním výzkumu došla k závěru, že stavba cest a silnic v lesích zvýší nebezpečí lesních požárů. Do lesů bude jezdit více lidí, sníží se také počet starších lesních stromů, které jsou více odolné proti ohni.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí