zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozvadov zvažuje stavbu tepelného čerpadla

12.08.2004
Obecné
Rozvadov zvažuje stavbu tepelného čerpadla
Stát nabízí na ekologický způsob vytápění nových bytů v Rozvadově nenávratnou půjčku. Radní doufají, že peníze od státu získají a sníží provozní náklady bytů až o 60 procent.

Rozvadov - Financování nové bytové výstavby v Rozvadově, která má zahájit v polovině příštího měsíce, provázely nečekané komplikace. Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo stavbu domu s jedenadvaceti byty dotovat.
Rozpočet akce je 24 milionů korun.
\"Požádali jsme tedy o dotace Státní fond rozvoje bydlení. Tam jsme uspěli. Dostali jsme necelých čtrnáct milionů. Zbytek pokryjeme úvěrem, který splatíme do pěti let, informoval včera rozvadovský starosta Jindřich Červený.
Také úhrada obecního podílu se neobešla bez komplikací. Původně radní předpokládali, že ho pokryje prodej rozvodů plynu v obci Západočeské plynárenské společnosti.
\"Zatím jsme se nedohodli. Proto věc řešíme úvěrem,\" doplnil starosta. Osm milionů se do obecní pokladny vrátí z nájemného. Jeho výše a doba návratnosti zatím nebyly spočítány.
Podle původního projektu bude dům vytápěn plynem. Ovšem radní spekulují s možností napojit ho na tepelné čerpadlo, které využívá přírodního tepla ze země. Jeho stavba by sice cenu bytovky zvedla o 2,8 milionu korun, prý se ale vyplatí.
\"Provozní náklady domu by se snížily až o šedesát procent. To by nájemníci určitě ocenili při platbách služeb,\" vysvětlil Jindřich Červený.
Tepelné čerpadlo má zatím na Tachovsku pouze Dům s pečovatelskou službou v Konstantinových Lázních. Státní fond životního prostředí na něj může poskytnout až padesátiprocentní nenávratnou půjčku. Radní doufají, že se jim tyto peníze podaří získat.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí