zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kácení - Lidl opět v podezření

13.08.2004
Příroda
Kácení - Lidl opět v podezření

Při stavbě prodejny firmy Lidl byla před necelým měsícem v Kladně nezákonně pokácena směs keřů a mladých stromků, které se nacházely podél opěrné zdi na ploše zhruba tří set čtverečních metrů - částečně na pozemku Lidlu a částečně (nezákonně) na pozemku města. Tuto informaci zveřejnila ve své hlavní zpravodajské relaci televize Nova. Po odvysílání reportáže se lidé z ekologického sdružení Děti Země dozvěděli, že problémy se stromy u Lidlu jsou i v Lovosicích – má se kácet kvůli lepší viditelnosti prodejny.

\"Firma požádala odbor životního prostředí v Lovosicích o vykácení asi dvaatřiceti stromů a třiceti metrů čtverečních keřů, přičemž hlavním důvodem má být údajně lepší zviditelnění prodejny a popřípadě umístění poutače,\" uvedl Miroslav Patrik z Klubu za udržitelnou dopravu Dětí Země. \"Dle názoru Dětí Země a OVR ČSOP jako účastníka řízení dle paragrafu 8 zákona o ochraně přírody a krajiny toto nemůže být důvod k vykácení těchto dřevin,\" dodal.

V Kladně zahájil odbor životního prostředí s firmou Lidl správní řízení o nezákonném kácení dřevin s maximální pokutou půl milionu korun. Podle Dětí Země však hrozí, že ke kácení dojde i v Lovosicích, přestože zákon požaduje pro kácení pouze závažné důvody. \"Mohly by tak zbytečně padnout další stromy, které tu rostou desítky let, jen kvůli rozmaru Lidlu,\" řekl Miroslav Patrik.

Ekologové připomínají, že v minulém roce touto dobou došlo u prodejen Lidlu k nezákonnému vykácení 102 stromů v devíti městech – po vlně nevole ze strany veřejnosti hrozil dokonce bojkot nákupu u firmy Lidl. Na podzim se však Dětem Země podařilo s firmou sepsat smlouvu o tom, že firma morálně uznává nelegálnost vykácení stromů, a proto v dotčených městech do konce června tohoto roku vysadí desetinásobek – tedy 1020 – stromů jako náhradu.

Tato smlouva je splněna ze sedmdesáti procent, bylo vysazeno 704 stromů. V Mariánských Lázních a v Kralupech nad Vltavou se budou zbývající stromy vysazovat na podzim, neboť nebyly připraveny vhodné plochy. \"Ve vzduchu stále zůstává otázka, zda toto nelegální kácení bylo loni provedeno bez vědomí Lidlu či ne. Policii se to nepodařilo prokázat. Ovšem v Kladně k tomu došlo patrně s vědomím Lidlu a v Lovosicích se snaží toto kácení už zlegalizovat,\" míní Miroslav Patrik. Děti Země budou Lidl žádat o vysvětlení, proč v Kladně k nelegálnímu kácení došlo a proč v Lovosicích kácet vlastně potřebuje.

Děti Země

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí