zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Liberci už třídí odpad moderní a chytrá linka

19.08.2004
Odpady
V Liberci už třídí odpad moderní a chytrá linka
Unikátní třídicí linku, která je nejmodernějším zařízením svého druhu ve střední a východní Evropě, si pořídily liberecké Severočeské sběrné suroviny.

Linka za 10 miliónů korun teď pomůže daleko kvalitněji třídit směsný komunální odpad, což prospěje z hlediska separace druhotně využitelných surovin zejména životnímu prostředí.
Právu to za Sběrné suroviny řekl Jiří Svoboda.
\"Linka je schopná třídit různé druhy odpadu, jako jsou například směsné plasty, PET-lahve, kartóny nebo krabice a další papírový odpad. Třídění odpadu sice probíhá ručně, ale několik zaměstnanců obsluhy tak získalo mnohem lepší podmínky pro svou práci, a navíc se zvyšuje i jejich efektivita,\" vysvětlil Svoboda.

Umí roztřídit noviny a časopisy

Linka umí sama od sebe oddělit například noviny a časopisy, její kapacita je přitom deset až patnáct tisíc tun papíru. Vytříděné odpady pak putují k dalšímu využití. Podle Svobody byla třídicí linka spuštěna do zkušebního provozu, ten však potrvá jen několik dní a od září, až po skončení dovolených a prázdnin odpadu výraznu přibude, by se měl tento technický unikát rozjet naostro.
\"Zařízení slouží nejen Liberci, ale prakticky celému regionu Libereckého kraje. Provoz třídicího zařízení přispěje nejen ekologii, ale je pro Sběrné suroviny i výhodný z ekonomického hlediska. Dříve totiž firma přicházela o značné finanční částky kvůli špatně vytříděnému odpadu,\" dodal pro Právo Svoboda.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí