zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České Švýcarsko chce do seznamu UNESCO

20.08.2004
Příroda
České Švýcarsko chce do seznamu UNESCO
Krásná Lípa - O to, aby se Národní park České Švýcarsko stal první českou přírodní lokalitou zapsanou na Seznamu přírodního dědictví UNESCO, bude usilovat obecně prospěšná společnost České Švýcarsko.

\"České Švýcarsko společně se Saským Švýcarskem vytvářejí takzvanou oblast Labských pískovců, která může díky svým jedinečným přírodním hodnotám usilovat o zapsání na tento seznam,\" řekl ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Marek Mráz. Dodal, že tato aktivita má podporu obcí na saské straně a podobné iniciativy se zatím nekoordinovaně ujímají i klíčové organizace na české straně.

\"Zatím je tato iniciativa bez jakýchkoli konkrétních výstupů a bez zřetelného vedení, ale má podporu obcí i soukromých subjektů,\" podotkl Marek Mráz. Zdůraznil, že zatím je vše v rovině příprav, a pokud obě strany o zapsání na Seznam přírodního dědictví UNESCO budou žádat, nebude to dřív než v roce 2006.
Pokud by se však záměr podařil a České Švýcarsko bylo uznáno za součást přírodního dědictví, zajistilo by mu to další prestižní známku oceňující jedinečnou hodnotu této oblasti, která si zaslouží mimořádnou pozornost i ochranu.
\"Samozřejmě, že by to byla i další příležitost pro rozvoj regionu, především tedy v oblasti cestovního ruchu,\" podporuje aktivity i krásnolipský starosta Zbyněk Linhart.
Na seznamu UNESCO jsou dnes například zapsány takové přírodní skvosty jako Národní park Grand Canyon v USA či Velký korálový atol v Austrálii, v Evropě pak Bělověžský prales v Polsku, Plitvická jezera v Chorvatsku či krasové jeskyně na Slovensku.
\"V České republice dosud na seznamu přírodního dědictví UNESCO není zapsána žádná lokalita,\" uvedl ředitel Marek Mráz.
Do seznamu UNESCO již požádala také Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Ta by tam ráda viděla zapsaný Labský kaňon.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí