zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žádné \"nutné zlo\", ale nástroj k financím

24.08.2004
Les
Žádné \ nutné zlo\ , ale nástroj k financím

Lesy představují významný ekonomický potenciál a jsou dosud jediným opravdu obnovitelným zdrojem suroviny, jejíž pěstování a těžba má přímý důsledek na ekologické, ekonomické a sociální vazby života na českém venkově. Nelze je ponechat přirozenému vývoji, jak tvrdí jedni, ani je nelze neomezeně exploatovat, jak tvrdí druzí. Výnos z nich dokonce není ani přímo úměrný velikosti majetku. Malé lesní majetky lze efektivně sdružovat, a vytvořit si tak dobré podmínky pro dlouhodobé smlouvy s odběrateli, což by mělo být hlavním cílem pro zajištění výnosu.

Lesní hospodářské plány (LHP) pro majetky nad 50 ha, nebo lesní hospodářské osnovy (LHO) pro majetky pod 50 ha bývají často odbornými lesními hospodáři prezentovány jako nutné zlo stanovené zákonem bez valného významu pro vlastníka. Jde však o ekologické a ekonomické nástroje vlastníka k usměrňování, a hlavně kontrole hospodaření ve vztahu k ekonomické efektivitě odborných lesních hospodářů.

Uvědomělý hospodář to ví, ale praxe říká, že mezi těmito lidmi jsou i lidé nepoctiví. Historicky se ukázalo, jak efektivní je v polovině platnosti díla (zhruba 5 let) aplikovat prověrku hospodaření podle těchto LHP nebo LHO. Hospodaření v lesích je totiž poznamenáno určitou setrvačností, které se dá úspěšně zneužívat v neprospěch vlastníka. Ti jsou pak ubezpečováni, že spolupráce s odbornými firmami je jen pouhým taháním peněz vlastníkovi z kapsy. Opak je pravdou. Nadstavbové zkušenosti přenesené do vypracovaného LHP nebo LHO a do permanentního dozoru nad jejich realizací, uplatňovaného s důrazem na bezpečnost, trvalost a vyrovnanost produkce, umožní obcím a soukromým vlastníkům efektivně využít jinak blokovaného majetku značné nominální hodnoty pro rozvojové programy.

AUTOR: PETR NEDVĚD
ředitel LesInfo CZ, a. s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí