zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdravých potravin je v obchodech málo

24.08.2004
Zemědělství
Zdravých potravin je v obchodech málo
Trh s biopotravinami je v České republice problém, je nerozvinutý, chybí propojenost producentů, zpracovatelů a prodejců. Podle Markéty Doubravské z Pro- Bio, nevládní neziskové organizace sdružující zemědělce, zpracovatele i obchodníky, poptávka po tzv. čistých potravinách roste, zvláště velký je nedostatek mléka a výrobků z něho, vajec, drůbežího masa a ovoce.
Doubravská potvrzuje, že ve velkých potravinových řetězcích se prodávají většinou suché a trvanlivé výrobky skupiny bio, největší nabídka je v supermarketech Tesco a Carrefour, v Kauflandu nabízejí bio kravské mléko a jogurt, ale jen v chudičkém sortimentu. Naše redakce se obrátila s otázkou o nákupu, prodeji a sortimentu biopotravin na největší supermarkety. Ani jeden neodpověděl. Doubravská to vysvětlila tak, že obchodní podmínky těchto řetězců jsou pro výrobce či zpracovatele biopotravin naprosto nepřijatelné. Na druhé straně je potřeba přiznat, že firem zpracovávajících tento typ potravin je u nás jen dvacet, farmářů několik stovek, ale ti nejsou s to výrobky v požadovaném množství, sortimentu a balení dodávat. Nicméně je fakt, že polovina všech biopotravin byla prodána v supermarketech. Biopotraviny s nižší dobou trvanlivosti se proto prodávají přímo z farem, na tržištích, případně v místních obchodech, především v rekreačních oblastech, kde je vyšší odbyt. Doubravská připomíná, že biopotraviny lze nakoupit prostřednictvím klubů, sdružení a nezávislých prodejců. V České republice je asi tři sta obchodů s biopotravinami, což není mnoho, v Čechách je jich víc, na Moravě a ve Slezsku míň, v Ostravě jsou například jen dva takto specializované obchody, po jednom ve Frýdku- Místku a Novém Jičíně.
Doubravská míní, že ve srovnání se západní Evropou máme co dohánět, přestože je u nás z postkomunistických zemí trh s biopotravinami nejrozvinutější. Je potřebné motivovat ekozemědělce, aby pěstovali biopotraviny na orné půdě, protože zatím z každých deseti se devět zaměřuje výhradně na chov dobytka bez tržní produkce. Dále je potřeba rozšiřovat zpracovatelský průmysl a hledat odbyt. Nicméně je zatím pravda, že většina našich lidí nedokáže biopotraviny ocenit.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí