zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraji se nelíbí doupovská ptačí rezervace

24.08.2004
Příroda
Kraji se nelíbí doupovská ptačí rezervace
Doupov - Odmítavá reakce vedení Karlovarského kraje na vymezení chráněné Ptačí oblasti Doupovské hory v rámci ekologického projektu Natura 2000 je podle odborníků projevem neznalosti. Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel zaslal ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi protest proti způsobu naplňování projektu Natura 2000 v regionu. Vznik chráněné oblasti v navrženém rozsahu odmítají i krajští radní.
\"Na rozdíl od jiných procesů, které zasahují do sféry životního prostředí, rozvoje území, dopravy a stavebnictví, je proces navrhování systému Natura 2000 velice zvláštní, svou neveřejností až podivný,\" píše hejtman ministrovi.
Na projektu Natura 2000 pracuje v Karlovarském kraji již čtyři roky 50 přírodovědců. \"Hovořit o utajenosti projektu Natura 2000 je úsměvné, protože již pět let je podrobně popsán a sledován na internetových stránkách www.natura2000.cz a odborné návrhy pro Karlovarský kraj jsou od května rozesílány obcím k vyvěšení,\" řekl regionální koordinátor projektu Vladimír Melichar. \"Běžně dostupné evropské směrnice pro tento projekt právě kladou důraz na to, aby území pro soustavu Natura 2000 navrhli odborní biologové sami, bez ohledu na hospodářské a politické vlivy,\" uvedl Melichar. Teprve tyto návrhy jsou předkládány Evropské komisi a samosprávě k zapracování připomínek. \"Na tento proces máme ještě nejméně šest let, výpady z vedení kraje jsou proto zbytečné,\" míní Melichar.
Navrhovaná Ptačí oblast Doupovské hory by měla mít rozlohu 62 200 hektarů mezi Kadaní, Podbořany a Karlovými Vary, kde žije 148 druhů ptáků. Krajským radním se nelíbí, že návrh ovlivňuje průmyslovou zónu v Ostrově a silnice I/13 a I/6 z Karlových Varů na Chomutov a Prahu. \"Omezení staveb spočívají prakticky jen v tom, že se nesmějí kácet stromy v době, kdy ptáci hnízdí. Území zahrnutá do systému Natura 2000 jsou navíc v EU preferována při přidělování dotací,\" upozornil Melichar.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí